Na darczyńcy nie ciąży obowiązek podatkowy. Ministerstwo Finansów wyjaśnia
Na darczyńcy przekazującym pieniądze zebrane podczas zbiórki internetowej nie ciąży obowiązek podatkowy od spadków i darowizn. W określonych sytuacjach obowiązki podatkowe ma obdarowany, osoba fizyczna. Każdy podatnik może jednak uzyskać w swojej sprawie indywidualną interpretację prawa podatkowego.
2020-05-02, 11:30
Ministerstwo Finansów odniosło się do pytania o obowiązki podatkowe w związku ze zbiórką, którą osoba fizyczna chce zrobić poprzez licytację za pośrednictwem jednego z portali, które organizują zbiórki internetowe. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na zakup rzeczy niezbędnych do poprawnego funkcjonowania domu dziecka.
Powiązany Artykuł
E-Pity są już wypełnione. Deklaracje należy złożyć lub skorygować do 31 maja
– Przekazanie pieniędzy lub innych rzeczy przez darczyńców na rzecz osób fizycznych lub innych podmiotów, w tym jeżeli ma to miejsce za pośrednictwem portali pomocowych, nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn po stronie darczyńców – wyjaśnił resort.
Ustawa o podatku od spadków i darowizn
Jak zaznaczono, obowiązek podatkowy mógłby powstać wyłącznie w przypadku, gdy zbiórka na określony cel za pośrednictwem portali pomocowych byłaby prowadzona wyłącznie na rzecz osoby fizycznej i miałaby charakter darowizny lub polecenia darczyńcy. Obowiązek podatkowy ciąży wówczas wyłącznie na nabywcy.
Resort finansów podkreśla, że nabycie rzeczy lub praw majątkowych w drodze darowizny przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej nie jest objęte podatkiem od spadków i darowizn, ponieważ dotyczy on tylko osób fizycznych.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Rośnie zainteresowanie elektronicznym PIT-em. Złożono ponad 4 mln zeznań podatkowych
Zwrócono przy tym uwagę, że dobrowolne wpłaty na portalach internetowych należy rozpatrywać albo w kontekście darowizny, albo jako nabycie tytułem polecenia darczyńcy. Jak zaznaczono, zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego darczyńca może nałożyć na obdarowanego obowiązek określonego działania.
– Jeżeli zatem takie nabycie ma charakter darowizny lub polecenia darczyńcy na rzecz osoby fizycznej, wówczas skutki prawnopodatkowe należy oceniać na podstawie przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn – wyjaśnia ministerstwo.
Kwota wolna od podatku
Przepisy tej ustawy określają kwoty wolne od podatku, przypadające na okres 5 lat, w wysokości uzależnionej od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca. W przypadku wpłat darczyńców na portalach pomocowych dla wskazanej osoby, nabywca najczęściej jest osobą obcą, a zatem zaliczaną do III grupy podatkowej w rozumieniu przepisów wspomnianej ustawy. Kwota wolna w tej grupie podatkowej wynosi 4 tys. 902 zł i przysługuje odrębnie od każdego darczyńcy w okresie 5 lat, niezależnie od celu, na który przeznaczone są przekazane pieniądze.
Resort tłumaczy, że obowiązek złożenia zeznania podatkowego i zapłaty podatku od spadków i darowizn będzie miał miejsce w przypadkach, w których nabycie od jednej osoby przekroczy kwotę wolną od podatku. Takie zeznanie składa obdarowany do właściwego urzędu skarbowego w ciągu miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. Podatek ustala się według skali podatkowej określonej w ustawie – dla nabywców zaliczanych do III grupy podatkowej stawki podatku wynoszą 12, 16 i 20 proc.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Dłuższy termin, nowe ulgi. Co warto wiedzieć o rozliczeniu z fiskusem w tym roku?
Możliwości uzyskania indywidualnej interpretacji
Ministerstwo odniosło się także do kwestii dotyczących podatków dochodowych i podatku VAT. Podkreślono, że każde tego typu przedsięwzięcie należy rozpatrywać indywidualnie, po dokładnym przedstawieniu stanu faktycznego.
– Każdy podatnik, który chce mieć pewność co do skutków podatkowych związanych z gromadzeniem funduszy na dany cel może skorzystać z możliwości uzyskania w swojej sprawie indywidualnej interpretacji prawa podatkowego – radzi resort finansów.
PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/DoS
REKLAMA
REKLAMA