"Towarzystwo Niepokornych". Jak działa Muzeum II Wojny Światowej w czasie pandemii?
Okres pandemii jest szczególnie trudny dla instytucji i wydarzeń kulturalnych. Pojawiają się kolejne informacje o przesunięciu imprez artystycznych o charakterze międzynarodowym. W Polskim Radiu 24 o funkcjonowaniu w czasie pandemii mówił dyrektor Muzeum II Wojny Światowej dr Karol Nawrocki i dyrektor Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci Arkadiusz Gołębiewski.
2020-05-05, 09:37
Posłuchaj
Z powodu koronawirusa odwoływane lub przekładane są wydarzenia sportowe, muzyczne, a nawet religijne. Jak zatem zamierzają działać organizatorzy Festiwalu Filmowego NNW, który zaplanowany jest na wrzesień 2020 roku?
Powiązany Artykuł
XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina przełożony na rok 2021
Co z Festiwalem NNW 2020?
- My pozostajemy przy swoich planach i długo zastanawialiśmy się, co zrobić z festiwalem, czy go przenosić na późniejsze miesiące [...]. Jednak stwierdziliśmy, że wszystko jest tak niepewne, że postanowiliśmy przygotowywać festiwal w wyznaczonym i zapowiedzianym terminie, czyli 24-27 września. Ta data jest dla nas wiążąca - mówił Arkadiusz Gołębiewski.
Podkreślił, że organizatorzy, pomimo pandemii, trzymają się założeń i powołują dwa nowe konkursy. Zaznaczył jednak, że - jeśli zajdzie taka potrzeba - festiwal zostanie zrealizowany w formie wirtualnej. Wszystko - jak stwierdził - zależy od sytuacji epidemicznej w Polsce.
REKLAMA
Muzea w czasie pandemii
Powiązany Artykuł
Otwarcie Zamku Królewskiego w Warszawie. Gliński: to czas nowej normalności polskiej kultury
O tym, jak radzi sobie Muzeum II Wojny Światowej w okresie zagrożenia epidemicznego, mówił jego dyrektor dr Karol Nawrocki. Zaznaczył, że w obecnych warunkach muzea zmuszone były przejść do świata wirtualnego.
- Nam się to udało. [...] My też trochę w okresie pandemii postanowiliśmy rozwinąć takie możliwości, które - w czasie, kiedy nasze muzeum odwiedza nawet 4 tys. gości dziennie - nie są możliwe do rozwinięcia. Więc tę naszą działalność przekonwertowaliśmy do sieci. W ciągu ostatniego półtora miesiąca nasze posty i tę ofertę w mediach społecznościowych obejrzało kilka milionów osób, 11 milionów wyświetleń - mówił dr Karol Nawrocki.
Podkreślił, że wirtualny przekaz pozwolił pokazać zwiedzającym miejsca w muzeum, które na co dzień nie są dostępne. Równocześnie okres zamknięcia muzeum został wykorzystany przez jego pracowników do wykonania transkrypcji notacji historycznych. Przez ostatni czas, "prowadząc wyścig z czasem", nagrywani byli - często ostatni - świadkowie historii, którzy opowiadali o swoich doświadczeniach sprzed lat. Teraz można było te ich nagrania spisać.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
* * *
Audycja: "Towarzystwo Niepokornych"
Prowadzą: Arkadiusz Gołębiewski, Paweł Nowacki
Goście: dr Karol Nawrocki (dyrektor Muzeum II Wojny Światowej), Arkadiusz Gołębiewski (dyrektor Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci)
Data emisji: 04.05.2020
Godzina emisji: 22.06
PR24/jmo
Polecane
REKLAMA