Ustawa o głosowaniu korespondencyjnym znów w Sejmie. Decyzja możliwa jeszcze dziś
Senat odrzucił we wtorek projekt sejmowej ustawy o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich, trafiła więc ona znów do Sejmu. Jak dowiedziała się PAP ze źródła w prezydium Sejmu, głosowanie w tej sprawie odbędzie się po południu.
2020-05-06, 05:10
- Sejmowe głosowanie nad przyjęciem ustawy o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich mimo sprzeciwu Senatu może odbyć się jeszcze dziś - informuje PAP źródło w kancelarii Sejmu
- We wtorek wieczorem senatorowie postanowili odrzucić sejmowy projekt w Senacie
- Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zapowiedziała skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego pytania o możliwość przesunięcia wyborów prezydenckich
- Na razie są one zaplanowane na 10 maja
Głosowanie nad uchwałą Senatu dot. specustawy o głosowaniu korespondencyjnym początkowo zaplanowane było w Sejmie na czwartek.
Powiązany Artykuł
![SENAT1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/21d3c492-58cb-4678-9e65-0959b9a99f79.jpg)
Senat odrzucił ustawę o głosowaniu korespondencyjnym
Jak dowiedziała się PAP ze źródła w prezydium Sejmu, zostanie ono jednak przesunięte na środę po południu. Według harmonogramu o godz. 16 mają się odbyć głosowania, m.in. nad poselskim projektem noweli ustawy o drogach publicznych.
Potrzebna większość bezwzględna
Do odrzucenia sprzeciwu Senatu wymagana jest bezwzględna większość głosów - o 1 głos więcej niż wszystkich pozostałych głosów (przeciw i wstrzymujących się). Część posłów Porozumienia, wchodzącego w skład Zjednoczonej Prawicy, zapowiedziała zgodnie z wcześniejszą oceną lidera ugrupowania Jarosława Gowina, że nie zagłosuje za odrzuceniem weta Senatu. Zdaniem Gowina przeprowadzenie wyborów w maju z uwagi na epidemię jest niemożliwe.
Szef komitetu wykonawczego PiS Krzysztof Sobolewski zapowiedział w poniedziałek, że jeśli posłowie Porozumienia zagłosują wbrew rekomendacji PiS, będą musieli opuścić klub PiS i rządzącą koalicję Zjednoczonej Prawicy.
REKLAMA
>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Głosowanie korespondencyjne. Sobolewski: stawką jest kształt koalicji rządzącej
Obecnie klub PiS liczy 235 posłów; spośród nich 18 to posłowie koalicyjnego Porozumienia - w którym nie ma jednomyślności w kwestii odrzucenia senackiego weta.
![Układ sił w parlamencie (PAP)](http://static.prsa.pl/images/34b08b60-5c25-449f-b7d2-b5485fd83813.jpg)
mbl
REKLAMA