Pierwsza polska sieć 5G rozpoczyna pracę. Na początek 7 miast i 900 tys. użytkowników

Polkomtel, operator sieci Plus, uruchamia pierwszą w Polsce sieć nowej generacji 5G na częstotliwości 2,6 GHz. W jej zasięgu znajdzie się blisko 900 tys. osób. To pierwszy etap budowy sieci 5G w całym kraju. Telekom zapowiada, że wkrótce w zasięgu 5G znajdzie się 3 mln osób.

2020-05-11, 11:30

Pierwsza polska sieć 5G rozpoczyna pracę. Na początek 7 miast i 900 tys. użytkowników
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/QinJin

Po kilku miesiącach prac operator sieci Plus z Grupy Cyfrowy Polsat zakończył pierwszą fazę wdrażania technologii 5G. Nadajniki dostarczone przez firmę Ericsson zostały zainstalowane na 100 stacjach bazowych w 7 polskich miastach: w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Infrastruktura sieci najnowszej generacji przeszła także pomyślnie wymagane testy i już 11 maja Plus uruchomi pierwszą i jedyną w Polsce komercyjną sieć 5G, która swoim zasięgiem obejmie blisko 900 tysięcy osób.

Promocja w ramach pakietów

Drugim etapem rozwoju 5G Plusa w Polsce będzie objęcie zasięgiem 5G całej Warszawy oraz okolicznych miejscowości, gdzie powstanie ponad 600 dodatkowych stacji 5G. Dzięki temu z sieci 5G w Plusie będą mogły korzystać ponad 3 mln osób. Do końca roku powstanie duża część z zaplanowanych dodatkowych 600 stacji dla Warszawy i aglomeracji, a całość powinna zostać zakończona w pierwszych miesiącach przyszłego roku.

Powiązany Artykuł

nowe technologie 5G chiny free 1200
Geopolityczne starcie o sieć 5G. Rywalizacja supermocarstw wkracza w nową fazę

Od 11 maja, wraz ze wdrożeniem komercyjnej sieci 5G w Plusie, będą mogli z niej korzystać wszyscy klienci ofert abonamentowych sieci Plus i Cyfrowego Polsatu mieszkający w jednym z siedmiu objętych siecią miast, którzy znajdują się w zasięgu 100 stacji 5G i posiadają sprzęt obsługujący technologię 5G z wykorzystaniem częstotliwości 2,6 GHz.

PAP PAP

Plus zapowiada, że oferta taryf 5G zostanie przedstawiona w najbliższym czasie. W pierwszych miesiącach transmisja danych w 5G będzie dostępna dla Klientów Plusa i Cyfrowego Polsatu promocyjnie w ramach pakietów internetowych w aktualnie dostępnych abonamentach.

REKLAMA

Rośnie wydajność całej sieci

W pełni funkcjonalna sieć 5G rozpocznie działanie w oparciu o architekturę Non-standalone (NSA), zintegrowaną z infrastrukturą LTE – do budowy sieci najnowszej generacji Grupa Cyfrowy Polsat wykorzystała posiadane maszty, na których zostały zainstalowane nadajniki 5G.


Powiązany Artykuł

telekomunikacja free 1200 pixabay.jpg
Cała Polska w zasięgu 5G. Wiemy, kiedy tak się stanie

Infrastruktura w standardzie NSA zapewnia nową, dodatkową pojemność sieci (dodatkowy pas ruchu), przeznaczoną do obsłużenia wzrastającej ilości przesyłanych danych. Dzięki temu rośnie wydajność całej sieci, a obecnie oferowane rozwiązania LTE zostają wzmocnione.

Grupa Cyfrowy Polsat rozpoczęła rozwój sieci, wykorzystując średni zakres fal, który pozwala osiągnąć równowagę pomiędzy szybkością transferu danych a zasięgiem, zachowując wysoką jakość obu parametrów.

PolskieRadio24.pl/IAR/PAP/plus.pl/DoS

REKLAMA

 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej