"Wychował pokolenie niepodległości". 85. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

- Najważniejszy w testamencie Józefa Piłsudskiego jest kult nieodległości, poświęcenia, dumy z własnych dokonań, a nie rozpatrywanie klęsk, bo to niszczy osobowość nie tylko jednostki, ale całego narodu - mówił w Polskim Radiu 24 Bohdan Urbankowski, autor biografii Józefa Piłsudskiego. O postaci marszałka mówił także dr hab. Karol Sacewicz, historyk z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

2020-05-12, 16:18

"Wychował pokolenie niepodległości". 85. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego
Marszałek Józef Piłsudski z grupą oficerów. Widoczny m.in. gen. Władysław Sikorski. ok. 1920-1928 r.Foto: nac.gov.pl

Posłuchaj

12.05.2020 Bohdan Urbankowski
+
Dodaj do playlisty

Józef Piłsudski, marszałek Polski, Naczelnik Państwa i Wódz Naczelny Wojska Polskiego, zmarł 12 maja 1935 roku. Był mężem stanu, politykiem, twórcą Legionów, architektem niepodległości i zwycięskim wodzem wojny polsko-bolszewickiej.

Powiązany Artykuł

józef piłsudski 663.JPG
"Jedna z największych postaci w historii Polski". 85. rocznica śmierci Józefa Piłsudskiego

"Nie należy bać się marzeń"

Bohdan Urbankowski podkreślał, że testament Piłsudskiego jest afirmacją polityki czynu i walki. - Od romantyzmu to wszystko się wywodzi, ale w pewnym momencie ten romantyczny kult marzeń, fantazji mogących zmienić rzeczywistość, często skręca w stronę samozadowolenia i ułudy, nie przekłada się na czyn. Filozofia Piłsudskiego poległa na tym, że nie należy bać się marzeń, ale trzeba je przełożyć na plan, ten na rozkaz, który trzeba wydać sobie, a czasem wojskom - mówił gość audycji.

- Pokolenie, które w walczyło w 1939 r., a potem budowało Polskę Podziemną, to pokolenie wychowanych przez Józefa Piłsudskiego, pokolenie niepodległości - dodał autor biografii J. Piłsudskiego.

"Piłsudski dał atuty polskiej polityce zagranicznej"

Zdaniem dr hab. Karola Sacewicza rola Józefa Piłsudskiego w odzyskaniu niepodległości przez Polskę i jej utrzymaniu w niesprzyjających warunkach geopolitycznych była fundamentalna. - Józef Piłsudski to człowiek, który niewątpliwie dowiódł, że potrafi tak zorganizować struktury państwa, by w krytycznym momencie, a była nim niewątpliwie połowa 1920 r., były one w stanie przeciwstawić się bolszewickiemu naporowi i dokonać rzeczy zdawałoby się niemożliwej. Polska uplasowała się wówczas inaczej pod względem militarnym, ale ta sytuacja dała nam przede wszystkim atuty w polityce zagranicznej, dzięki czemu na arenie międzynarodowej zyskaliśmy na znaczeniu - przypominał historyk.

REKLAMA

>>> [CZYTAJ TAKŻE] "Pozostawił pomnik trwalszy od spiżu - wolną i niepodległą Polskę". Premier wspomina Józefa Piłsudskiego

Józef Piłsudski, współtwórca niepodległej Polski, zmarł 12 maja 1935 roku w Belwederze w Warszawie. W czasie uroczystości pogrzebowych na Wawelu prezydent Ignacy Mościcki mówił: "Cieniom królewskim przybył towarzysz wiecznego snu. Skroń jego nie okala korona, a dłoń nie dzierży berła. A królem był serc i władcą doli naszej".

Więcej w zapisie audycji, zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

REKLAMA

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Goście: Bohdan Urbankowski, dr hab. Karol Sacewicz

Data emisji: 12.05.2020

Godzina emisji: 14.33, 15.17

REKLAMA

PR24/ka

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej