Atak hakerski GRU na Bundestag. Ekspert: agentura rosyjska działa w Niemczech bardzo mocno
- Angela Merkel przyznała, że codziennie zabiega o lepsze stosunki z Rosją, ale wiadomo, że Rosja nie jest państwem, które bezczynnie się przypatruje, tylko wszędzie ma swoje przyczółki, a Niemcy są jednym z tych państw, gdzie ta agentura rosyjska działa bardzo mocno i to jest tajemnica poliszynela - mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk, odnosząc się do wystąpienia Angeli Merkel w Bundestagu.
2020-05-15, 20:42
Posłuchaj
Angela Merkel potwierdziła, iż była celem cyberataków ze strony rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU - donosi serwis BBC. Incydent, do którego doszło w 2015 roku, doprowadził do pozyskania przez GRU danych z poczty elektronicznej biura Merkel i komputerów w niemieckim parlamencie. Jak przyznała kanclerz, atak "był dla niej bolesny". O wystąpieniu niemieckiej kanclerz mówiła w Polskim Radiu 24 Olga Doleśniak-Harczuk.
Powiązany Artykuł
"Nie czekajmy na UE". Instytut Staszica o kryzysie gospodarczym wywołanym przez koronawirusa
Atak hakerski Rosji na Niemcy
Olga Doleśniak-Harczuk zwróciła uwagę na to, że informacje o ataku wyszły na jaw dopiero teraz także z tego powodu, że śledztwo w tej sprawie musiało trwać dość długo i zapewne było weń zaangażowanych wiele państw.
- Angela Merkel dosyć emocjonalnie wystąpiła w Bundestagu. Obciążając Rosję odpowiedzialnością za atak hakerski na Bundestag w 2015 roku i grożąc Rosji konsekwencjami - pytanie, jak one miałyby wyglądać - odniosła się do kwestii bardzo naładowanych emocjonalnie. Mówiła, że historia jest niesłychana, że ją to osobiście boli, że Rosja w ten sposób potraktowała rząd federalny - mówiła publicystka.
Działania rosyjskiej agentury w Niemczech
Goszcząca w PR24 ekspert zwróciła także uwagę na to, że 2015 rok, kiedy doszło do ataku, był to moment, w którym Niemcy zmagały się z problemem kryzysu migracyjnego. Jak podkreśliła, Rosja wykorzystuje wszystkie momenty kryzysowe.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Piotr Naimski: Nord Stream 2 podważa europejską solidarność sojuszniczą
- Angela Merkel sama przyznała, że codziennie zabiega o lepsze stosunki z Rosją, ale wiadomo, że Rosja nie jest państwem, które bezczynnie się przypatruje, tylko wszędzie ma swoje przyczółki, a Niemcy są jednym z tych państw, gdzie ta agentura rosyjska działa bardzo mocno i to jest tajemnica poliszynela - zauważyła Olga Doleśniak-Harczuk.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Świat w powiększeniu"
Prowadzi: Antoni Opaliński
Gość: Olga Doleśniak-Harczuk ("Nowe państwo", Instytut Staszica)
Data emisji: 15.05.2020
Godzina emisji: 19.33
PAP/PR24/jmo
REKLAMA
REKLAMA