Twórczość literacka Jana Pawła II

W tym roku przypada 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Papież Polak nie tylko zapadł w naszej pamięci jako następca św. Piotra, ale również jako poeta oraz miłośnik teatru. Przy tej okazji w audycji "Poczytnik" rozmowa o twórczości pisarskiej Karola Wojtyły i jego obrazie w polskiej literaturze.

2020-05-18, 10:32

Twórczość literacka Jana Pawła II
Zdjęcie plakatu z Janem Pawłem II, który wywieszono w Rzymie podczas beatyfikacji papieża. Foto: shutterstock

Posłuchaj

Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert o ujęciu osoby Jana Pawła II w literaturze
+
Dodaj do playlisty

Związki Karola Wojtyły ze słowem pisanym były żywe od jego dzieciństwa aż po ostatnie chwile życia, gdy umierając słuchał dziewięciu rozdziałów Ewangelii według św. Jana. Napisał sześć dramatów, z których jeden zaginął w czasie II wojny światowej, 13 poematów i kilka cykli poetyckich oraz wierszy.

Powiązany Artykuł

663x364-JP2.jpg
Jan Paweł II. Polak papieżem. Zobacz serwis specjalny

- Gdy wczytamy się w zasadniczą twórczość Jana Pawła II, czyli m.in. w jego homilie, to można powiedzieć, że mamy do czynienia z wielką literaturą - ocenił Krzysztof Masłoń.  

W duchu romantyzmu

Tomasz Zapert przypomniał, że Jan Paweł II wspominał, iż jego mentorem w okresie przedwojennym i w trakcie trwania II wojny światowej był Mieczysław Kotlarczyk, twórca Teatru Rapsodycznego w Krakowie, który wielką wagę przywiązywał do operowania słowem ojczystym. Cenił zwłaszcza romantyków.

- Jan Paweł II był wychowany na poezji romantycznej, na Mickiewiczu czy Norwidzie. Podobno jego ulubionym dramatem był "Król-Duch" Juliusza Słowackiego - zaznaczył prowadzący audycję.

REKLAMA

Patriotyzm w utworach Karola Wojtyły

Powiązany Artykuł

pap_19870614_00R JP II 1200x660.jpg
Jan Paweł II. 100. rocznica urodzin Papieża Polska

Wskazując na twórczość poetycką, Krzysztof Masłoń stwierdził, że najbardziej znane są "Pieśń o Bogu ukrytym" oraz "Stanisław". - W przypadku tego drugiego tytułu trudno o bardziej wymowny przykład literatury patriotycznej. Karol Wojtyła był szczególnie wyczulony na dramat swojego poprzednika sprzed stuleci - męczennika św. Stanisława, którego nazwał patronem chrześcijańskiego ładu moralnego - podkreślił.

W opinii Tomasza Zaperta, literatura nauczyła Karola Wojtyłę więzi duchowej z historią narodu, która miała dla niego głęboki wymiar teologiczny i patriotyczny.

O innych dziełach literackich Karola Wojtyły, jego czytelniczych zainteresowaniach oraz sposobie przedstawienia osoby papieża Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert mówili w całej audycji. Zapraszamy do jej wysłuchania.

***

Audycja: "Poczytnik"
Prowadzący: Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert
Data emisji: 17.05.2020
Godzina emisji: 22.06

REKLAMA

Polskie Radio 24/db

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej