"W kluczowych sprawach brak konkretów". Konrad Szymański o propozycji Francji i Niemiec

- Są pozytywne elementy, ale w kluczowych sprawach brak konkretów - tak minister do spraw europejskich Konrad Szymański ocenił propozycję Francji i Niemiec dotyczącą utworzenia funduszy odbudowy po kryzysie.

2020-05-19, 15:08

"W kluczowych sprawach brak konkretów". Konrad Szymański o propozycji Francji i Niemiec
Konrad Szymański . Foto: AP/Associated Press/East News

Posłuchaj

Konrad Szymański dla Polskiego Radia o propozycji Francji i Niemiec ws. funduszu odbudowy (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Beatą Płomecką minister podkreślił, że od konkretnych zapisów w kluczowych kwestiach, w jakiej formie i na jakich zasadach wydawane byłyby pieniądze, Polska uzależnia zgodę na tego typu mechanizmy. W poniedziałek Francja i Niemcy zaproponowały utworzenie funduszu w wysokości 500 miliardów euro. Pieniądze byłyby pożyczone na rynkach przez Unię Europejską.

Powiązany Artykuł

East News Angela Merkel Emmanuel macron konferencja 1200.jpg
Łagodzenie skutków pandemii. Francja i Niemcy proponują fundusz odbudowy w wysokości 500 mld euro

Konrad Szymański powiedział, że stanowisko francusko-niemieckie milczy w sprawie proporcji między grantami a kredytami w Funduszu Odbudowy. - Polska opowiada się za możliwie szerokim udziałem grantów i myślę, że to stanowisko jest dzisiaj większościowe w Radzie Europejskiej - podkreślił minister w rozmowie z brukselską korespondentką Polskiego Radia.

Dodał, że w dokumencie nie ma też szczegółów w sprawie zasad wydatkowania Funduszu. - A to jest kluczowa decyzja, od której zależy finalne poparcie Polski i Europy Środkowej dla takiego mechanizmu działań antykryzysowych w Unii Europejskiej - wyjaśnił Konrad Szymański.

Nowe środki własne UE

Dokument przygotowany przez władze w Paryżu i Berlinie mówi jedynie ogólnie, że pieniądze miałyby trafić do regionów i sektorów, które najbardziej ucierpiały w wyniku koronakryzysu. Odnosząc się do tworzenia funduszu odbudowy na bazie zaciągniętych pożyczek na rynku, minister powiedział, że mechanizm pozyskiwania pieniędzy w oparciu o zdolności pożyczkowe Unii jest trafny i zbieżny z tym, co od samego początku proponowała Komisja z pełnym poparciem Polski. Dodał, że spłata tych zobowiązań w ciągu 30 lat w ramach unijnego budżetu jest również realistycznym scenariuszem.

REKLAMA

Według Konrada Szymańskiego, znaczącą rolę powinny odegrać również nowe środki własne Unii Europejskiej i wskazany między innymi podatek cyfrowy. Jak mówił minister do spraw europejskich, to dobra, choć nie jedyna opcja. Podkreślił, że Polska od początku opowiadała się przeciwko środkom własnym opartym o system handlu pozwoleniami na emisje CO2, które obciążałyby nadmiernie państwa mniej zamożne.

Co zawiera propozycja Francji i Niemiec?

Propozycja Francji i Niemiec pojawiła się 10 dni przed opublikowaniem przez Komisję Europejską projektów unijnego budżetu na lata 2021-2027 i funduszu odbudowy. Po zaprezentowaniu pomysłów przez Brukselę rozpoczną się negocjacje między krajami członkowskimi. W tej sprawie utrzymują się różnice zdań, bo na przykład tak zwana oszczędna czwórka, czyli Holandia, Dania, Austria i Szwecja nie chce się zgodzić na bezzwrotne granty z funduszu odbudowy i uważa, że powinny być to pożyczki. Tę koncepcję z kolei odrzucają Włochy i Hiszpania, które już wcześniej zaproponowały utworzenie funduszu w wysokości biliona euro wyłącznie w formie grantów.

mr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej