Nowe rozwiązania dla firm, które wpadły w kłopoty z powodu koronawirusa. Oto propozycje rządu

Rząd wprowadza nowe rozwiązania prawne służące firmom z kłopotami finansowymi wywołanymi koronawirusem. Wśród nich - łatwiejsze procedury związane z restrukturyzacją i naprawą firmy, ochroną przed wierzycielami. Dzięki temu firmy łatwiej naprawią swoje finanse i przetrwają kryzys.

2020-05-20, 14:20

Nowe rozwiązania dla firm, które wpadły w kłopoty z powodu koronawirusa. Oto propozycje rządu
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock

Posłuchaj

Rząd przyjął projekt ustawy o uproszczonym postępowaniu restrukturyzacyjnym
+
Dodaj do playlisty

Jak zapowiada wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, wprowadzona ma być ochrona dłużnika przed egzekucją, nie będzie potrzebna zgoda sądu na otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego, wystarczy wpis do MSiG oraz umowa dłużnika z doradcą restrukturyzacyjnym.

Powiązany Artykuł

firma1200.jpg
Firmy najgorsze mają za sobą. Coraz mniej przedsiębiorstw chce zwalniać i obniżać pensje

Podczas pandemii łatwiejsze procedury dotyczące restrukturyzacji i naprawy

- Mamy dla państwa świetną wiadomość. Biznes nie będzie potrzebował sądowej zgody na otwarcie porozumień z wierzycielami, na rozpoczęcie procedury restrukturyzacji, procedury naprawczej w sytuacji pandemii - poinformował wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł na konferencji prasowej poświęconej nowym propozycjom ułatwień dla przedsiębiorców przyjętym przez Radę Ministrów.

Postępowanie restrukturyzacyjne ma być szybsze i tańsze

Jak zaznaczył wiceszef MS, postępowanie będzie szybsze i tańsze oraz zapewni ochronę przedsiębiorcom. Według szacunków przywołanych przez wiceministra obecnie postępowania restrukturyzacyjne trwają około roku, a po zmianach skrócą się o połowę.

- Do otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego nie będzie potrzeba zgody sądu, tylko oświadczenie dłużnika zakomunikowane w Monitorze Sądowym i Gospodarczym, zatwierdzone przez nadzorcę w postaci doradcy restrukturyzacyjnego - poinformował Warchoł.

Łatwiejsze negocjacje z wierzycielami

Następnie, jak tłumaczył, otwierałby się czas dla dłużnika na negocjacje z wierzycielami – 4 miesiące.

- W tym momencie przygotowywane są propozycje układowe, po czym skierowany jest wniosek do sądu o zatwierdzenie tego układu. 2/3 głosujących wierzycieli potrzebnych jest do tego, żeby zawrzeć tego rodzaju układ. Ważne jest to, że wierzyciele niegłosujący, głosują de facto na tak – powiedział.

REKLAMA

Będzie ochrona przed wypowiedzeniem ważnych dla dłużnika umów

Wprowadzona zostanie również – jak mówił Warchoł – ochrona przed egzekucją, dzięki czemu dłużnik będzie miał gwarancje, że nie straci istotnych umów.

- Ochrona przed wypowiedzeniem umowy najmu, dzierżawy, rachunku bankowego – cały szereg ważnych umów dla przedsiębiorców – wskazał.

Zatwierdzenie układu przez sąd, jak mówił wiceminister, po zmianach następowałoby w ciągu dwóch tygodni.

Warchoł zapowiedział też, że zmiany te będą obowiązywać do czerwca przyszłego roku.

- Natomiast nie ukrywamy, że jeżeli się przyjmą, sprawdzą się, to zagoszczą na dłużej – zaznaczył.

- Szacujemy, że postępowanie będzie skuteczniejsze, szybsze. Przede wszystkim będzie wreszcie chroniło dłużników – podkreślił wiceszef MS.

IAR, PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej