"Posłowie". Stephen King i Neal Stephenson
Bohaterami audycji były dwie książki: Stephena Kinga "Jest krew", w której bohaterka musi stawić czoło swoim lękom i być może kolejnemu outsiderowi - tym razem w pojedynkę oraz Neala Stephensona "Śnieżyca", która łączy lingwistykę, religię, informatykę, politykę, filozofię, kryptografię i problem dostawy pizzy do domu w przykuwającą uwagę przygodową opowieść.
2020-05-20, 22:30
Posłuchaj
"Jest krew" to zbiór czterech nowel. Taki zestaw jest charakterystyczny dla Stephena Kinga, a jego najsłynniejszym czterotekstowym zbiorem opowiadań stał się "Skazani na Shawshank" z 1982 roku, z którego większość została zekranizowana.
"Telefon pana Harrigana" opisuje międzypokoleniową przyjaźń, która trwa nawet dłużej niż po grób. "Życie Chucka" ilustruje ideę, że każdy z nas posiada wiele osobowości. W "Szczurze" niespełniony pisarz boryka się z ciemną stroną swojej ambicji. W ostatniej, tytułowej noweli Holly Gibney, bohaterka znana z trylogii o Billu Hodgesie i z "Outsidera", musi stawić czoło swoim lękom i być może kolejnemu outsiderowi – tym razem w pojedynkę.
- Tytułowe opowiadanie ciąży w kierunku autoplagiatu - ocenił Łukasz Orbitowski.
Coś o końcu internetu
W drugiej części audycji rozmawiano o książce Neala Stephensona z 1992 roku, która została na nowo przetłumaczona i drugi raz wydana pod nowym tytułem "Śnieżyca".
REKLAMA
Zdaniem Łukasz Orbitowskiego książka ma cechy "ponurej dystopii" i tego, co mogłoby wyrosnąć z kultury cyfrowej, która wówczas zyskiwała na szybkości swojego rozwoju.
Piotr Gociek zwrócił uwagę na wątek szpiegowski, wątki lingwistyczne czy rozważania na temat roli języka w świecie internetu.
Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy.
***
Audycja: "Posłowie"
Prowadzący: Piotr Gociek, Łukasz Orbitowski
REKLAMA
Data emisji: 20.05.2020
Godzina emisji: 22.06
PR24/st
Polecane
REKLAMA