Film "Nazajutrz". Koniec wojny początkiem nowej okupacji
"Nazajutrz" to opowieść o końcu drugiej wojny światowej z polskiej perspektywy. Relacje naocznych świadków wydarzeń sprzed 75 lat, nagrywanych w różnych miejscach i różnym czasie, uzupełniają archiwalne materiały filmowe. W Polskim Radiu 24 gościł Grzegorz Czerniak, współautor filmu.
2020-05-24, 17:05
Posłuchaj
24.04.2020 Grzegorz Czerniak (Polskie Radio 24 / Temat dnia/Gość PR24)
Dodaj do playlisty
Jest to pełnometrażowy dokument. Powstał w oparciu o żywe świadectwa - relacje świadków epoki pochodzące z projektu Instytutu Pileckiego. 35 historii m.in. więźniów obozów Mauthausen-Gusen, zesłanych w głąb ZSRR, lotników Dywizjonu 303, świadków rzezi Woli 1944 i wiele innych. W filmie wykorzystano także materiały archiwalne pochodzące z Filmoteki Narodowej.
Powiązany Artykuł

Oprawcy rotmistrza Witolda Pileckiego. Historia śledztwa
- Myślą przewodnią było to, że 8 maja 1945 r. który dla wielu ludzi był dniem radości, nadziei, że skończył się najgorszy koszmar w ich życiu, dla wielu także stał się początkiem nowej okupacji. To sformułowanie często pojawia się w wypowiedziach światków epoki obecnych w filmie - mówił Grzegorz Czerniak.
- Świat nie rozumie dlaczego nie lubimy władzy radzieckiej, sowieckiej, nie tyle Rosjan jako ludzi. Musimy mówić o tym, by wszyscy to zrozumieli, ten film ma być odpowiedzią, opowieścią o władzy, która tak strasznie nas prześladowała - dodał gość audycji.
Dokument "Nazajutrz" to przede wszystkim opowieść o ludziach i ich emocjach związanych z momentem zakończenia wojny. Jest to film o nadziei, marzeniach, ale i porażkach i rozczarowaniach związanych z nową sytuacją geopolityczną świata.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania zapisu rozmowy.
***
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Goście: Grzegorz Czerniak, współautor filmu "Nazajutrz"
REKLAMA
Data: 24.05.2020
Godzina emisji: 16.33
PR24/PAP/ka
REKLAMA