"Kłamliwy dokument". Beata Kempa o raporcie ws. polskiej praworządności

Najnowszy projekt raportu komisji Europarlamentu na temat praworządności w Polsce jest kłamliwy i tendencyjny - uważa europoseł Beata Kempa. Dokument był dziś omawiany na posiedzeniu parlamentarnej komisji sprawiedliwości i swobód obywatelskich.

2020-05-25, 20:10

"Kłamliwy dokument". Beata Kempa o raporcie ws. polskiej praworządności
Beata Kempa. Foto: Marek Wałkuski / Polskie Radio

Posłuchaj

Beata Kempa o raporcie ws. praworządności w Polsce: należy go rozpatrywać w kategorii pomówienia (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Jego autorem jest przewodniczący komisji, Hiszpan Lopez Aguilar, który negatywnie ocenił sytuację w Polsce, jeśli chodzi o kwestie praworządności. Z kolei ten raport bardzo krytycznie oceniła europoseł Beata Kempa.

Powiązany Artykuł

Parlament Europejski.jpg
B. europoseł uspokaja: ocena praworządności nie ma wpływu na budżet UE

- Należy go rozpatrywać w kategorii pomówienia państwa polskiego o kwestie, które albo nie miały miejsca, albo są wręcz w tym dokumencie wewnętrznie sprzeczne. Jest tendencyjny, wpisuje się w narracje i oczekiwania liberałów i lewicy. Nie spełnia wymogu rzetelności - podkreśliła.

Według niej, raport powstaje nieprzypadkowo teraz, kiedy toczą się negocjacje w sprawie przyszłego, unijnego budżetu po 2020 roku i pojawiają pomysły by powiązać fundusze z praworządnością i nakładać sankcje.

- On ma być taką pałką, preludium do tego, aby wzywać inne kraje, by powiązać te wymyślone przez liberałów kwestie z przekazywaniem funduszy w ramach najbliższej perspektywy finansowej, a więc uruchomienia nowego instrumentu, który miałby dotyczyć krajów Europy Środkowo-Wschodniej takich jak Polska, czy Węgry, lub innych, które były za żelazną kurtyną - powiedziała Beata Kempa.

REKLAMA

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "UE stygmatyzuje Polskę". Europosłowie PiS o projekcie rezolucji PE

Europoseł wskazała też na błędy w raporcie. Powiedziała, że chodzi między innymi o błędne nazwanie KRS trybunałem. Skrytykowała zdanie, że Polska uzurpuje sobie prawo do zmiany konstytucji.

Powiązany Artykuł

Michał Kleiber 1200.jpg
Prof. Michał Kleiber: Unia Europejska nie traktuje wszystkich interesariuszy w taki sam sposób

- Jak będzie państwo polskie chciało zmienić konstytucję, to ją zmieni. Na razie od 1997 roku zasadniczych zmian nie było - dodała. 

>>> [ZOBACZ TAKŻE] "Atak polityczny". Beata Kempa o rezolucji UE ws. wyborów w Polsce

REKLAMA

Skrytykowała też potępienie przepisów, które zakazują działalności politycznej i nakazują apolityczność.

- Krytyka tego przepisu jest kuriozalna - powiedziała Beata Kempa

jmo,fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej