"Nie stoi za nimi argumentacja prawna". Prof. Czesław Kłak o propozycjach przesunięcia wyborów
- Za takimi działaniami z pewnością stoją przesłanki inne niż prawne. Trudno mi się wypowiadać na temat motywacji, które przyświecają poszczególnym osobom. Natomiast z całą pewnością za tymi stanowiskami nie stoi argumentacja prawna - powiedział w Polskim Radiu 24 sędzia Trybunału Stanu prof. Czesław Kłak, odnosząc się do propozycji przesunięcia wyborów prezydenckich.
2020-05-27, 13:50
Posłuchaj
Z Senatu docierają informacje, że w szeregach opozycji popularność zyskuje koncepcja, wedle której wybory powinny być przeprowadzone dopiero po wygaśnięciu kadencji prezydenta Andrzeja Dudy.
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek zaapelowała do Tomasza Grodzkiego, aby Senat przyjął ustawę ws. przeprowadzenia wyborów prezydenckich jeszcze w tym tygodniu. - To jest ustawa ustrojowa, która dotyczy wyboru głowy państwa, nie może poczekać - mówiła. Nawiązała do podanej przez marszałka Senatu informacji, że posiedzenie izby, która ma zająć się m.in. ustawą dot. przeprowadzenia wyborów prezydenckich w 2020 r., zaplanowano na przyszły tydzień.
Według gościa PR24 za próbami przesunięcia w czasie wyborów "z pewnością stoją przesłanki inne niż prawne". - Trudno mi się wypowiadać na temat motywacji, które przyświecają poszczególnym osobom. Natomiast z całą pewnością za tymi stanowiskami nie stoi argumentacja prawna - powiedział sędzia.
Powiązany Artykuł
Marszałek Sejmu: nie można manewrować konstytucją, wybory muszą się odbyć do 6 sierpnia
"Wybory przed upływem kadencji prezydenta"
- Po pierwsze, 6 sierpnia 2020 roku kończy się kadencja urzędującego prezydenta. Po drugie, nie udało się przeprowadzić wyborów w konstytucyjnym terminie, czyli 10 maja. W związku z powyższym należy przeprowadzić je przed upływem kadencji urzędującego prezydenta - dodał prawnik.
REKLAMA
Jak wyjaśniał, "konstytucja nie zna – i dobrze, że nie zna – sytuacji, w której dochodzi do opróżnienia urzędu prezydenckiego, a jednocześnie nie były przeprowadzone wybory". - Taka sytuacja byłaby wyrazem daleko posuniętego rozkładu państwa – gdyby nie udało się przeprowadzić wyborów w wymaganym terminie - zaznaczył.
>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Plan obliczony na destrukcję". Buda o działaniach opozycji ws. wyborów
Stwierdził również, że "konstytucja przewiduje określone rozwiązania". - Oczywiście znaleźliśmy się w sytuacji, która nie do końca jest wyraźnie uregulowana, ale Państwowa Komisja Wyborcza trafnie stwierdziła, że mamy do czynienia z sytuacją analogiczną do tej, jakby nie było kandydatów. Nie chodzi tu o przyczynę, ale o skutek. Nie odbyło się głosowanie. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości - podkreślił Czesław Kłak.
- W związku z tym trzeba zrobić wszystko, aby przed 6 sierpnia doszło do ważnego wyboru głowy państwa i jednocześnie w tym terminie powinien wypowiedzieć się Sąd Najwyższy w przedmiocie ważności wyborów - tak, aby cały proces wyborczy, włącznie ze stwierdzeniem ważności wyborów, zamknął się jeszcze w trakcie kadencji urzędującego prezydenta - podsumował gość PR24.
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
* * *
Audycja: Północ-Południe
Prowadzący: Ryszard Gromadzki
Gość: prof. Czesław Kłak (sędzia Trybunału Stanu)
REKLAMA
Data emisji: 27.05.2020
Godzina emisji: 12.45
Polskie Radio 24/bartos
REKLAMA