"Autor poczytny, bardzo lubiany, o sprawnym warsztacie". Wspomnienie Jerzego Pilcha

2020-05-30, 21:30

"Autor poczytny, bardzo lubiany, o sprawnym warsztacie". Wspomnienie Jerzego Pilcha
Jerzy Pilch. Foto: PAP/Marcin Obara

- Nie sposób nie odnotować dnia jego odejścia. To ważna data dla polskiej literatury współczesnej. Był to autor poczytny, bardzo lubiany, szanowany przez elity III RP - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Janusz Janowski ze Związku Polskich Artystów Plastyków. Gośćmi audycji byli także: Jakub Maciejewski (tygodnik "Sieci") i Marcel Skierski (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski). 

Posłuchaj

Jakub Maciejewski, dr Janusz Janowski i Marcel Skierski o Jerzym Pilchu (Aria czy barbaria?)
+
Dodaj do playlisty

Jerzy Pilch zmarł 29 maja 2020 roku. W sierpniu skończyłby 68 lat. 

Pisarz, publicysta, dramaturg i scenarzysta filmowy. Urodził się 10 sierpnia 1952 roku w Wiśle, na Śląsku Cieszyńskim. Siedem razy nominowano go do nagrody Nike. Otrzymał ją w 2001 r. za "Pod Mocnym Aniołem". Był także laureatem Nagrody Fundacji im. Kościelskich, nagrody Paszport "Polityki" i innych.

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Skomplikowane życiorysy i wyraziste detale. Co teatr zawdzięcza Jerzemu Pilchowi?

- W kontekście wczorajszego wydarzenia pomyślałem, że Pilch był chyba polskim Michelem Houellebecqiem. W jego książkach znajdujemy studium samotności, upadku i dekadencję. To, że Pilch odniósł sukces jest smutne - nie świadczy najlepiej o kondycji naszego społeczeństwa - podkreślił w Polskim Radiu 24 Marcel Skierski. 

Powiązany Artykuł

jerzy pilch pap 1200.jpg
"Sentymentalny i brutalny". Jerzy Pilch we wspomnieniach

Janusz Janowski podkreślił, że pisarz nie był autorem z "jego bajki", na którego książki by czekał. - Był to autor bardzo specyficzny. Jako młody człowiek wstąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, w której był do 1981 roku. Ton jego twórczości jest głęboko przeżarty bólem, goryczą, rozczarowaniem. Podobał mi się na przykład film "Żółty szalik", będący adaptacją jego powieści. Warto pamiętać o udziale tego autora w tworzeniu polskiej kinematografii - zaznaczył gość PR24. 

Jakub Maciejewski z kolei stwierdził, że Pilch był pisarzem "szalenie popularnym, o sprawnym warsztacie językowo-literackim". - Jego powieści były często nagradzane - przypomniał. 

Więcej w nagraniu. 

* * *

Audycja: "Aria czy barbaria?"
Prowadzi: Magdalena Piejko
Goście: Jakub Maciejewski, dr Janusz Janowski, Marcel Skierski
Data emisji: 30.05.2020
Godzina emisji: 20.06

Polecane

Wróć do strony głównej