"Wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe". Soboń o polskim holdingu spożywczym

- Jeśli mamy rozmawiać o zaangażowaniu państwowym, to tylko poprzez akwizycję z rynku, a nie organiczną budowę nowego podmiotu - powiedział w Polskim Radiu 24 Artur Soboń. Wiceminister aktywów państwowych mówił m.in. o gospodarczo-organizacyjnych uwarunkowaniach ewentualnego powrotu do tworzenia w Polsce państwowych sieci spożywczych. 

2020-06-01, 18:30

"Wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo żywnościowe". Soboń o polskim holdingu spożywczym
Artur Soboń. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

01.06.2020 Artur Soboń o bieżącej sytuacji polityczno-gospodarczej. (Rozmowa PR24)
+
Dodaj do playlisty

Rząd zapowiada stworzenie polskiego holdingu spożywczego, którym miałoby kierować Ministerstwo Aktywów Państwowych, na czele którego stoi Jacek Sasin. 

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń mówił w PR24, że rząd chce stworzyć polski holding spożywczy. Podkreśla, że pomysł nie jest nowy, a obecnie analizowane są możliwości jego realizacji w odniesieniu do obecnych na rynku marek.

W holdingu mają znaleźć się firmy z branży rolno-spożywczej, a jego trzonem ma być Krajowa Spółka Cukrowa. 

"Akwizycja z rynku, a nie organiczna budowa nowego podmiotu"

Gość PR24 mówił o "covidowej lekcji", której pandemia udzieliła wielu narodowym gospodarkom. - Dlatego wiemy, jak ważne jest bezpieczeństwo militarne, bezpieczeństwo cyfrowe i bezpieczeństwo żywnościowe. To lekcja płynąca z COVID-19 - tłumaczył wiceminister Artur Soboń.

REKLAMA

Pytany przez prowadzącego audycję Adriana Klarenbacha o szczegóły projektu budowy holdingu rolno-spożywczego stwierdził: 

- Chcemy, żeby to był duży, państwowy gracz, (...) żeby pozwolił porządkować sytuację na poszczególnych rynkach z korzyścią dla producentów i nas wszystkich - stwierdził Artur Soboń, odnosząc się do sytuacji na rynkach cukru, owoców i warzyw.

Dopytywany o powołanie do życia nowej marki wspomagającej handel produktami spożywczymi zauważył, że "to dziś niewykonalne".

- Jeśli mamy rozmawiać o obecności zaangażowania państwowego, to tylko poprzez akwizycję z rynku, a nie poprzez organiczną budowę nowego podmiotu - powiedział Artur Soboń.

REKLAMA

Wiodąca rola Krajowej Spółki Cukrowej 

W ubiegłym roku przedstawiciele rządu poinformowali, że planują utworzenie Narodowego Holding Spożywczego (wymienne nazwy to Krajowa/Polska Grupa Spożywcza), który ma wspierać polskich producentów żywności.

CZYTAJ TAKŻE: >>>Artur Soboń: polscy przedsiębiorcy są kreatywni i odporni na szok

Koncepcja holdingu opiera się na "konsolidacji spółek działających w branży rolno-spożywczej w oparciu o wiodącą rolę Krajowej Spółki Cukrowej (KSC)".

Jak informowało w połowie maja Ministerstwo Aktywów Państwowych, w odpowiedzi na interpelację poselską, 30 kwietnia 2020 r. KSC podpisała z KPMG umowę o świadczenie usług doradczych w zakresie przygotowania i realizacji procesu konsolidacji. 

REKLAMA

W audycji także o strategicznym znaczeniu budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego i przekopu Mierzei Wiślanej

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

* * *

Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadzący: Adrian Klarenbach
Gość: Artur Soboń (wiceminister aktywów państwowych)
Data emisji: 01.06.2020
Godzina emisji: 17:35

PR24/PAP/IAR/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej