"Szybkie zwalczenie efektów pandemii COVID-19". Szef MSZ przedstawił przyszłe zadania UE

Jacek Czaputowicz wziął udział w wideokonferencji ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej oraz państw nordyckich i bałtyckich. - Szybkie zwalczenie efektów pandemii COVID-19 będzie jednym z kluczowych zadań dla wspólnoty europejskiej - podkreślił szef MSZ w swoim przemówieniu.

2020-06-03, 21:10

"Szybkie zwalczenie efektów pandemii COVID-19". Szef MSZ przedstawił przyszłe zadania UE

Wideokonferencja szefów dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) i Nordycko-Bałtyckiej Ósemki (NB8) odbyła się w miejsce planowanego w Pradze spotkania na marginesie Prague European Summit w ramach czeskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej - poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.

Kolejne spotkanie ministrów spraw zagranicznych w tej formule odbędzie się w ramach rozpoczynającej się 1 lipca 2020 polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej.

Powiązany Artykuł

1200_Czaputowicz_PAP.jpg
Szef MSZ: Polska z pandemii może wyjść mocniejsza

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Kwestia dni, może tygodni". Szef MSZ o ponownym otwarciu polskich granic

- Pandemia COVID-19 zmieniła świat, jaki znamy. Szybkie zwalczenie jej efektów będzie jednym z kluczowych zadań dla wspólnoty europejskiej. Na tym wyzwaniu będzie również skupiać się Polska podczas zbliżającego się przewodnictwa w gronie państw V4 - oświadczył podczas wideokonferencji cytowany w komunikacie Jacek Czaputowicz.

REKLAMA

Jak zaznaczono w nim, konsultacje ministrów spraw zagranicznych państw V4 i NB8 były okazją do wymiany opinii w sprawach istotnych z punktu widzenia regionów Europy Środkowej i Północnej. W ramach panelu dotyczącego wyzwań globalnych poruszono kwestie relacji z Chinami, Rosją, państwami Partnerstwa Wschodniego i krajami Bałkanów Zachodnich.

"Opowiadamy się za ambitnym budżetem UE"

Ministrowie odnieśli się też do niepokojących wydarzeń na Białorusi w przededniu wyborów prezydenckich w tym kraju oraz zagadnień dotyczących cyberbezpieczeństwa i przewodnictwa Estonii w Radzie Bezpieczeństwa ONZ - poinformował MSZ.

Według komunikatu Jacek Czaputowicz zwrócił uwagę na fakt, że w czasie koronawirusa Rosja nie zmieniła swojego podejścia do państw Zachodu, dlatego kluczowe jest podtrzymanie spójnego stanowiska wobec Moskwy. "Szef polskiej dyplomacji wskazał też, że podczas pandemii zaobserwowano zwiększoną liczbę nieprzyjaznych działań w zakresie cyberbezpieczeństwa, takich jak cyberataki czy szerzenie nieprawdziwych informacji" - czytamy.

REKLAMA

W dyskusji dotyczącej agendy europejskiej w dobie COVID-19 ministrowie omówili kwestie dotyczące wieloletnich ram finansowych oraz Funduszu odbudowy UE, a także Zielonego Ładu, cyfryzacji i praworządności. - Polska nieodmiennie opowiada się za ambitnym budżetem dla Unii, szczególnie wobec polityki spójności jako narzędzia wspierającego odbudowę UE po kryzysie - podkreślił Jacek Czaputowicz cytowany w komunikacie.

Powiązany Artykuł

czaputowicz-pap-1200.jpg
Tallin: Polska podpisała deklarację o zacieśnieniu współpracy z krajami bałtyckimi

>>>[CZYTAJ TAKŻE] "Intensyfikacja współpracy po zakończeniu pandemii". Jacek Czaputowicz rozmawiał z szefem MSZ Izraela

- Aktywnie angażujemy się na rzecz wsparcia państw sąsiedzkich w czasie kryzysu - nie tylko wobec bezpośredniego sąsiedztwa UE, czyli w państwach Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich, ale również w ramach unijnej inicjatywy Team Europe dla państw rozwijających się - mówił szef polskiej dyplomacji.

Polska w Grupie Wyszehradzkiej

Minister zwrócił także uwagę na ważną rolę transformacji cyfrowej, jako sposobu mitygowania negatywnych skutków kryzysu, ale też jako środka rozwoju gospodarczego i postępu gospodarczego.

REKLAMA

Wspólne konsultacje państw Grupy Wyszehradzkiej i Nordycko-Bałtyckiej Ósemki (V4 i NB8) odbywają się cyklicznie od 2013 r. i służą zacieśnianiu współpracy regionalnej na osi Północ-Południe. Przedstawiciele MSZ dwunastu państw rozmawiali w tym formacie po raz ósmy.

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej