Zabójstwo Olofa Palmego. Szwecja: po 34 latach prokurator zamknął śledztwo i podał nazwisko mordercy

Szwedzcy prokuratorzy umorzyli śledztwo w sprawie morderstwa premiera Olofa Palmego. Trwało ono 34 lata, w tym czasie przesłuchano 10 tysięcy osób, 134 przyznały się do winy. Nie znaleziono narzędzia zbrodni, choć testowano pod tym kątem prawie 800 rewolwerów.  

2020-06-10, 12:30

Zabójstwo Olofa Palmego. Szwecja: po 34 latach prokurator zamknął śledztwo i podał nazwisko mordercy

Do zabójstwa premiera Szwecji Olofa Palmego doszło 28 lutego 1986 roku w Sztokholmie. Szwedzki premier, który często przemieszczał się bez ochrony, wracał z żoną Lisbet z kina.


Powiązany Artykuł

MH17 1200.jpg
Śledztwo ws. MH17. Nie tylko Buk, którym zestrzelono samolot. Rosjanie wysyłali wiele ciężkiego uzbrojenia do walk z Ukrainą

Napastnik oddał strzał w plecy Palmego, wymierzył też do jego żony.  59-letni premier leżał na chodniku w kałuży krwi. Obrażenia żony nie doprowadziły do jej śmierci. Na miejscu znaleziono naboje rewolwerowe .357 Magnum.

Nierozwiązana sprawa

Prokurator Krister Peterrson powiedział 10 czerwca, że sprawcą jest Stiq Enstrom. Zmarł on w wieku 66 kat w 2000 roku, z tego powodu sprawa zostaje umorzona. Według mediów popełnił samobójstwo.

REKLAMA

Stig Enstrom, grafik, jest znany opinii publicznej jako “człowiek ze Skandii”, bo pracował do późna w budynku tego towarzystwa ubezpieczeniowego w pobliżu miejsca zbrodni.

Prokurator stwierdził, że ponieważ podejrzany jest martwy, nie można wnieść przeciwko niemu zarzutów.

Engstrom był przesłuchiwany w sprawie zabójstwa Palmego jako świadek na wczesnym etapie śledztwa, ale policja uznała, że jego zeznania są niewiarygodne, bo zmieniał swoją wersję wydarzeń kilkukrotnie.

Nie był brany pod uwagę jako sprawca. Potem jednak, jak podają media, śledczy ustalili, że umiał posługiwać się bronią, służył wcześniej w armii i według zeznań bliskich  i znajomych, krytycznego odnosił się do działalności politycznej Palmego.

REKLAMA

W lipcu 1989 roku wdowa po zabitym wskazała na Christera Pettersena, drobnego kryminalistę i narkomana, jako sprawcę morderstwa – jednak jego sprawstwo podważano, ostatecznie kilka miesięcy później został on zwolniony z aresztu, jak podają media, na podstawie formalnej.  Pettersen zmarł w 2004 roku. Wdowa po premierze Szwecji zmarła w 2018 roku.

Szwecja żyła tą sprawą przez lata

Szwedzka opinia publiczna żywo śledziła rozwój śledztwa. Powstawały różne teorie na temat przyczyn jego śmierci, także spiskowe. Spekulowano m.in o udziale służ specjalnych RPA, Partii Pracujących Kurdystanu, szwedzkiej branży militarnej.

Palme był premierem między 1969 a 1976 rokiem, następnie 1982 a 1986. Jego oceny bywają różne – część lewicy uznaje go za architekta nowoczesnej Szwecji, część konserwatystów potępia m.in. jego politykę zagraniczną, m.in. wsparcie dla komunistycznych rządów Kuby i Nikaragui, krytykę polityki Stanów Zjednoczonych, uznanie PKK za organizację terrorystyczną.

Akta sprawy zabójstwa Palmego zajmują 250 metrów bieżących.

REKLAMA

***

PolskieRadio24.pl/AFP/Reuters/Agnieszka Marcela Kamińska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej