Ponad 77 tys. kontroli minionej doby, około 1000 naruszeń. Nowy dane policji dot. osób objętych kwarantanną
- Ostatniej doby sprawdziliśmy 77 332 osoby skierowane na kwarantannę, a w około 1000 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych - powiedział rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.
2020-06-11, 12:51
Jak przekazał w czwartek rzecznik Komendy Głównej Policji, od początku działań związanych ze zwalczaniem epidemii w Polsce, policjanci już ponad 7,771 miliona razy sprawdzali osoby skierowane na kwarantannę.
"Ogromna liczba sprawdzeń"
Powiązany Artykuł
Wiemy, ile osób zostało ukaranych za brak noszenia maseczki. Oto nowe dane policji
- To ogromna liczba sprawdzeń - podkreślił. - Niestety coraz częściej ujawniamy, że osoby poddane kwarantannie nie są w wyznaczonym miejscu - zaznaczył rzecznik KGP.
- Ostatniej doby sprawdziliśmy 77 332 osoby skierowane na kwarantannę, w ok. 1000 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciagnięcia konsekwencji prawnych - powiedział. Jak dodał, w około 20 przypadkach do policjantów zwrócono się także z prośbą o pomoc w zrobieniu zakupów bądź wyniesieniu śmieci.
Policjant podał także najnowsze statystyki dotyczące kontroli w komunikacji zbiorowej. Jak przekazał, policjanci skontrolowali ponad 280 tys. pojazdów komunikacji zbiorowej, z czego tylko ostatniej doby około 2 tys. - Należy pochwalić kierowców autobusów komunikacji miejskiej i motorniczych, gdyż tylko sporadycznie stwierdzamy uchybienia - powiedział Ciarka.
REKLAMA
Ponad 18 tys. zaangażowanych funkcjonariuszy
Poinformował równocześnie, że każdego dnia do działań prewencyjnych zaangażowanych jest około 18 - 21 tys. funkcjonariuszy. Rzecznik KGP przekazał również, że od początku epidemii koronawirusem zostało zakażonych 190 policjantów, a 168 wyzdrowiało. Jak dodał, od początku działań na kwarantannie było około 3170 funkcjonariuszy, a obecnie jest 124. - Cieszy, że coraz więcej policjantów zdrowieje, a jednocześnie nie odnotowujemy wzrostu nowych zachorowań - powiedział rzecznik KGP.
Zaapelował jednocześnie, by nie oszukiwać policjantów. - To dzięki działaniom policjantów mniej pacjentów mają lekarze, ratownicy czy pielęgniarki - powiedział rzecznik KGP. Zaznaczył także, że policja liczy na wzajemne zrozumienie.
Rzecznik przypomniał również, że zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi Inspektor Sanitarny może nałożyć karę pieniężną do 30 tys. zł. - Apelujemy o rozsądek i odpowiedzialność - powiedział Ciarka.
REKLAMA
mr
REKLAMA