Uroczystość Bożego Ciała. Abp Jędraszewski: współczesne trudności traktujemy jako próbę naszej wiary
- Z zewnątrz dochodzą groźby wobec osób, które nie zgadzają się na ideologie uwłaczające godności człowieka; współczesne trudności i wyzwania traktujemy jako próbę naszej wiary - mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski podczas procesji Bożego Ciała.
2020-06-11, 14:25
Posłuchaj
Abp Marek Jędraszewski odniósł się do kwestii, które współcześnie stają się tematem debaty (IAR)
Dodaj do playlisty
W czwartek w Krakowie odbyła się centralna procesja Bożego Ciała. Rozpoczęła się ona poranną mszą św. na Wawelu, a następnie traktem królewskim udała się na Rynek, gdzie zakończyła się przy ołtarzu przed Kościołem Mariackim.
Powiązany Artykuł
Prymas w Boże Ciało: nieśmy Chrystusa w różne rzeczywistości naszego życia
Jak mówił metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, Kościół żyje "wielką tajemnicą wiary", a także "żyje Eucharystią i z Eucharystii". - Od XIII w. tajemnicę tę publicznie ukazuje całemu światu podczas uroczystości Bożego Ciała - wskazywał.
Przypomniał, że uroczystość ta po raz pierwszy obchodzona była w Belgii w 1246 r., a w 1317 r. została ona ustanowiona dla całego Kościoła zachodniego. - Zaledwie trzy lata później, w 1320 r., wprowadził ją do Polski biskup krakowski Nankier. W tym roku obchodzimy 700-lecie tego wiekopomnego wydarzenia - podkreślił.
"Nie chcemy się poddawać"
Metropolita nawiązywał także do kwestii, które współcześnie stają się tematem debaty. - Z zewnątrz, spoza naszego kraju, dochodzą groźby wobec tych osób i instytucji, które, będąc prawdziwie zatroskanymi o właściwy kształt wychowania dzieci i młodzieży, nie zgadzają się na ideologie uwłaczające godności człowieka, stworzonego na obraz Boży i Boże podobieństwo jako kobieta i mężczyzna - mówił abp Marek Jędraszewski.
REKLAMA
Czytaj także:
- Czym dla katolików jest uroczystość Bożego Ciała?
- 700 lat obchodów Bożego Ciała w Polsce. Jak wyglądały pierwsze uroczystości?
Jego zdaniem, "tego rodzaju ideologie znajdują swe echo i zwielokrotnienie również w naszej ojczyźnie". - To nas tym bardziej boli, że stawiają się one w wyraźnej opozycji do ponad 1050-letniej chrześcijańskiej tradycji naszego narodu. Jednakże nie chcemy się poddawać - zadeklarował. - Współczesne trudności i wyzwania traktujemy jako próbę naszej wiary i naszej wierności wobec Boga - wskazał.
Powiązany Artykuł
Uroczystość Bożego Ciała. "Słowo komunia najlepiej ukazuje sposób jego przeżywania"
Źródło: TVP Info
bb
REKLAMA
REKLAMA