Ryszard Czarnecki: bazy USA w Polsce nie należy wiązać z bazą w Niemczech

 - Polska stała się mostem między Ameryką a Europą i to przede wszystkim drażni Berlin. Sprawa żołnierzy USA w Niemczech i bazy w Polsce jest mniej drażniąca - powiedział w Polskim Radiu 24 Ryszard Czarnecki, europoseł PiS. 

2020-06-18, 22:12

Ryszard Czarnecki: bazy USA w Polsce nie należy wiązać z bazą w Niemczech
Ryszard Czarnecki. Foto: PR24/AK

Biały Dom potwierdził, że w środę 24 czerwca dojdzie do spotkania w Waszyngtonie prezydentów: USA - Donalda Trumpa i Polski - Andrzeja Dudy. Jak mówił Andrzej Szczerski, Andrzej Duda będzie przekonywał prezydenta Trumpa, by "decyzje dotyczące ewentualnej redukcji wojsk amerykańskich na terytorium Niemiec nie oznaczały zmniejszenia zaangażowania Ameryki w bezpieczeństwo europejskie, w tym także Polski". 


Posłuchaj

Ryszard Czarnecki o relacjach polsko-niemieckich w świetle geopolityki amerykańsko-europejskiej ("Północ-południe"/ PR24) 22:31
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

us army free shutt 1200.jpg
"Liczę, że porozumienie zostanie zrealizowane". Szef MSZ o przyszłości Fortu Trump

 Most między Ameryką a Europą

Gość Polskiego Radia 24 podkreślał, że planów utworzenia w Polsce stałej bazy żołnierzy USA nie należy wiązać z planami wycofania lub zmniejszenia kontyngentu amerykańskiego w Niemczech. 

- To jest a) wewnętrzna decyzja Amerykanów, gdzie ich żołnierze będą stacjonować, b) pochodna relacji bilateralnych amerykańsko-niemieckich. Oczywiście, znamy amerykańską pretensję i nieukrywaną, że Niemcy i szereg krajów europejskich na obronność wydają znacznie mniej niż obiecane 2 proc. PKB - wskazał Ryszard Czarnecki. - Te pretensje Amerykanów mogą skutkować decyzją o zmniejszeniu zaangażowania USA na terenie Niemiec - podkreślił. 

REKLAMA

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Szczerski o rzekomym zatrzymaniu przez USA budowy Fortu Trump w Polsce: to dezinformacja

Pytany, czy ewentualne wycofanie się Amerykanów z Niemiec, wobec utworzenia bazy w Polsce położy się cieniem na relacjach polsko- niemieckich, przypomniał, że poprzednik Donalda Trumpa, Barrack Obama, "realizował swoją politykę w Europie via Berlin". Jak dodał, po brexicie, Polska wykorzystała koniunkturę międzynarodową i przejęła - wobec chłodu w relacjach berlińsko-waszyngtońskich - pałeczkę pierwszeństwa w relacjach USA z Europą. - Polska stała się mostem między Ameryką a Europą i to przede wszystkim drażni Berlin. Sprawa żołnierzy USA w Niemczech jest mniej drażniąca - ocenił. 

***

Audycja: "Północ-Południe"

ProwadzącyPiotr Wąż

REKLAMA

GośćRyszard Czarnecki (europoseł PiS)

Data emisji: 18.06.2020

Godzina emisji: 21.35


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej