Psycholog: pandemia odebrała nam naturalne metody radzenia sobie z trudnościami
- W okresie lockdownu, kiedy nie można było swobodnie się przemieszczać, utrzymywać relacji z ludźmi, wielu z nas doświadczało samotności, odizolowania i konfrontowało się z nieprzyjemnymi uczuciami - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 psycholog Krystian Rubacha. Jak pandemia wpływa na psychikę Polaków?
2020-06-27, 19:00
Koronawirus cały czas jest groźny, ale nie tylko ze względów epidemiologicznych. Wielu ekspertów wskazuje, że konsekwencje tego, co dzieje się od kilku miesięcy mogą rzutować na psychiczną kondycje społeczeństwa.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł

Prawie 20 tys. wyzdrowień z COVID-19 w Polsce, 319 kolejnych zakażeń. Nowe dane MZ
"Wielu z nas doświadczało samotności"
Psycholog Krystian Rubacha podkreślił, że "emocje, które się ujawniają w czasie pandemii mają różne źródła". Wymienił "zagrożenie zarażeniem, niepewność co do tego, jak to się skończy, ale też trudne konsekwencje zmian w gospodarce".
- W okresie lockdownu, kiedy nie można było swobodnie się przemieszczać, utrzymywać relacji z ludźmi, wielu z nas doświadczało samotności, odizolowania i konfrontowało się z nieprzyjemnymi uczuciami - mówił gość PR24.
REKLAMA
"Pandemia skonfrontowała nas z silnymi emocjami"
- Dominującym zjawiskiem był lęk i trudność w jego kontrolowaniu - wskazał ekspert mówiąc o swoich kontaktach z pacjentami. - Pandemia skonfrontowała nas z silnymi emocjami, natomiast odebrała nam naturalne dla nas, wypracowane przez lata, metody radzenia sobie z różnymi trudnościami w życiu - dodał.
Uciążliwe było także "ograniczenie związane z ruchem, przebywaniem na świeżym powietrzu". - Ruch i aktywność regulują także nasze samopoczucie - tłumaczył psycholog.
Powiązany Artykuł

"Druga fala nastąpi, musimy być przygotowani na najgorsze". Dr Sutkowski o epidemii koronawirusa
Adekwatne lęki
- Pandemia wpłynęła na nasze funkcjonowanie na wielu różnych płaszczyznach. To nie była tylko kwestia strachu przed zachorowaniem, a realne trudności, których ludzie doświadczali np. w życiu zawodowym - powiedział ekspert na antenie Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Jak podkreślił, "te emocje miały całkiem realne podstawy" i "były całkiem adekwatne".
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Michał Walczyk
Gość: Krystian Rubacha (psycholog, psychoterapeuta integracyjny)
Data emisji: 27.06.2020
Godzina emisji: 18.33
Polskie Radio 24/ms
REKLAMA
Polecane
REKLAMA