"Motywy protestów były złożone". Prof. Konrad Białecki o wydarzeniach Poznańskiego Czerwca
- Pokojowe początkowo manifestacje w Poznaniu w czerwcu 1956 roku, przerodziły się w działania zbrojne - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Konrad Białecki, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu.
2020-06-28, 13:45
Tematem rozmowy był Narodowy Dzień Pamięci Poznańskiego Czerwca. 28 czerwca 1956 roku, wybuchł pierwszy w PRL-u strajk generalny połączony z demonstracjami ulicznymi, krwawo stłumiony przez wojsko i milicję.
Przez propagandę PRL bagatelizowany jako wypadki czerwcowe lub przemilczany, obecnie przez część historyków i kombatantów określany także jako poznański bunt, rewolta lub powstanie poznańskie.
"Zawiedzione nadzieje"
Powiązany Artykuł
"Ludzie coraz mniej bali się władzy". Ekspert o Poznańskim Czerwcu 1956 roku
- Motywy protestów były złożone, a ekonomiczne nie wykluczały tych politycznych, a nawet religijnych. Chyba jednak u początków leżały zawiedzione nadzieje, że system który miał być nakierowany na lepsze losy robotników, okazał się dla nich gorszy i represyjny - mówił ekspert.
Posłuchaj
REKLAMA
Jak podkreślił, szczególnie w Poznaniu palącą kwestią były lokale mieszkalne, a dokładnie ich brak. Władze nie nadążały z budową nowych. Historyk przypomniał, że Poznań został w czasie II wojny światowej bardzo zniszczony, na dodatek część ludności przemieszczano spod miasta do jego centrum.
21 czerwca 2006 r. Sejm ustanowił 28 czerwca Dniem Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956 r. - Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pragnie oddać hołd bohaterom, których odwaga i patriotyzm stały się kamieniem węgielnym późniejszych antykomunistycznych zrywów w Polsce – czytamy w przyjętej uchwale.
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
REKLAMA
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Gość: prof. Konrad Białecki (naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych IPN w Poznaniu, UAM)
Data emisji: 28.06.2020
Godzina: 13.06
REKLAMA
Polecane
REKLAMA