Przejecie Lotosu przez PKN Orlen. KE daje zgodę, ale stawia warunki

Jak informuje agencja Reuters, największy polski koncern paliwowy PKN Orlen ma otrzymać zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie Lotosu. Musi jednak spełnić warunki zapewniające utrzymanie zasad konkurencji na rynku.

2020-06-28, 16:27

Przejecie Lotosu przez PKN Orlen. KE daje zgodę, ale stawia warunki
Prof. Konrad Raczkowski o fuzji Lotosu z PKN Orlen. Foto: shutterstock

Komisja wyznaczyła termin swojej decyzji na 22 lipca. Jej rzecznicy nie komentują dla Reutersa informacji, a  rzeczniczka PKN Orlen, odmówiła komentarza, mówiąc, że "jesteśmy na ostatnim etapie negocjacji z Komisją".

Powiązany Artykuł

PKN Orlen 1200.jpg
Daniel Obajtek: zakup Lotosu poprawi naszą konkurencyjność i stabilność

PKN Orlen chce kupić co najmniej 53% Lotosu, w którym Skarb Państwa  posiada 53,19% akcji.

Jak pisze Reuters, organy nadzoru konkurencji w UE obawiały się, że umowa konsolidacyjna  może podnieść ceny i ograniczyć konkurencję w Polsce, Czechach, Estonii, Litwie, Łotwie i Słowacji.

Jak przypomina agencja, aby rozwiać obawy Komisji, PKN Orlen w ubiegłym miesiącu zaoferował sprzedaż udziałów Lotos we wspólnym przedsięwzięciu z BP o nazwie LOTOS - Air BP Polska (LABP), a także zobowiązał się do dostarczenia spółce paliwa do silników odrzutowych w celu stworzenia realnego konkurenta.

REKLAMA

Koncesje PKN przedłożone Komisji w ubiegłym miesiącu obejmowały obietnicę corocznego zwiększenia ilości paliwa do silników odrzutowych, które będą dostarczane do LABP, dostępu do pojemności magazynowej paliwa do silników odrzutowych dla trzech portów lotniczych.

Zaproponowano także budowę nowego terminalu importowego paliwa lotniczego na lotnisku. Pakiet obejmuje hurtowy rynek paliw, detaliczną dostawę paliw oraz dostawę paliwa do silników odrzutowych, asfaltów i smarów.

Reuters.com. jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej