Prezydent: chcę rozwijać Polskę, aby poziom życia i wynagrodzenie były magnesem dla młodych

- Chciałbym, żeby nasz kraj tak rozwijał się w przyszłości i tak chcę nadal rozwijać Polskę, żeby wzrastał poziom życia, żeby wzrastały wynagrodzenia, żeby młodzi ludzie odnajdywali w tym magnes, żeby tutaj pracować i znajdować ambitne zajęcia - mówił prezydent Andrzej Duda w czasie debaty w Końskich w TVP.

2020-07-06, 21:53

Prezydent: chcę rozwijać Polskę, aby poziom życia i wynagrodzenie były magnesem dla młodych

Pytania dotyczyły m.in. sytuacji gospodarczej naszego kraju, podatku od smartfonów, wolności w internecie, a także kwestii światopoglądowych. Internauci pytali o wolność słowa, eutanazję czy wychowywanie dzieci. Nie zabrakło również pytań o politykę zagraniczną, w tym o bezpieczeństwo i relacje Polski ze Stanami Zjednoczonymi.

Powiązany Artykuł

duda ladne east news 1200.jpg
Adopcja nie dla par jednopłciowych. Prezydent: liczę, że mój projekt poprze także część PO

Jeden z mieszkańców zapytał kandydatów, jakie mają plany, aby zatrzymać młodych ludzi w Polsce - młodych ludzi, specjalistów po 26. roku życia, którzy obecnie szukają pracy.

Czytaj także:

Andrzej Duda przypomniał, że wszyscy młodzi ludzie - również ci kończący studia, co dzieje się zwykle w wieku 24-25 lat - do 26. roku życia są zwolnieni z podatku dochodowego. - Powoduje to, że są bardziej konkurencyjni na rynku pracy, mogą również uzyskać wyższe dochody, bo nie płacą tego podatku - powiedział prezydent.

REKLAMA

Przypomniał, że obniżony został pierwszy próg podatkowy, w którym zwykle mieszczą się dochody młodych ludzi, gdy już zaczynają płacić podatek PIT. - On wynosił 18 proc., pierwsza stawka, myśmy obniżyli ją do 17 proc., zatem młodym teraz więcej zostaje w kieszeni – stwierdził Andrzej Duda.

"Obniżone podatki dla najmniejszych przedsiębiorców"

Zaznaczył, że obniżone zostały podatki dla najmniejszych przedsiębiorców - najpierw do 15 proc. później do 9 proc. - Te działania miały młodym ludziom ułatwić start, sprawić, by dysponowali większą ilością środków, lepiej zarabiali – podkreślił prezydent.

Jego zdaniem, tylko dwie rzeczy mogą zatrzymać młodych ludzi w Polsce - wysokość zarobków i koszty życia. Andrzej Duda przyznał, że koszty życia są jeszcze cały czas u nas niższe, niż w krajach Zachodniej Europy, a wielkim zadaniem na przyszłość jest doprowadzić wynagrodzenia do poziomu Europy Zachodniej. - Chciałbym, żeby młodzi ludzie nie tylko wracali, ale tu w Polsce znajdowali konkurencyjną pracę i konkurencyjne wynagrodzenia - powiedział Andrzej Duda.

Według niego, to również kwestia jakości pracy - pod tym kątem wysoko ocenia inwestycje amerykańskich korporacji Microsoft i Google, ponieważ - jak zauważył - to firmy o bardzo wysokim zaawansowaniu technologicznym. - Można zakładać, że to niezwykle ambitna praca dla młodych ludzi i powinni się o nią ubiegać młodzi ludzie z całego świata. Cieszę się, że zatrudnienie znajdą tam polscy inżynierowie - stwierdził. - To będą wielkie centra przetwarzania danych, wielkie centra cyfrowe, chmury danych - ambitne i supernowoczesne przedsięwzięcia biznesowe - dodał.

REKLAMA


Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda o wsparciu młodych na rynku pracy (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

 

Zdaniem Andrzeja Dudy, te inwestycje, to efekt tego, że Polska się rozwija i mamy świetnych, bardzo często młodych specjalistów oraz jesteśmy krajem bezpiecznym - mamy znakomite relacje ze Stanami Zjednoczonymi. - Chciałbym, żeby tak nasz kraj rozwijał się w przyszłości i tak chcę nadal rozwijać Polskę - żeby wzrastał poziom życia, żeby wzrastały wynagrodzenia, żeby młodzi ludzie w tym właśnie odnajdywali magnes do tego, żeby tutaj pracować i znajdować ambitne zajęcia - mówił prezydent.

Dobra sytuacja gospodarcza

- Sytuacja gospodarcza Polski - mimo kryzysu spowodowanego koronawirusem - jest naprawdę całkiem niezła. Podane zostały dane europejskie o bezrobociu, z których jednoznacznie wynika, że Polska znajduje się na drugim miejscu. Najlepszy wynik w tej dziedzinie mają Czesi – podkreślił prezydent Andrzej Duda.

Zaznaczył jednocześnie, że działania, które podjął razem z rządem Zjednoczonej Prawicy - mające na celu zapobieganie kryzysowi - są skuteczne. - Od samego początku z polskim rządem prowadziłem politykę stopniowego uruchamiania programów społecznych. Wzrost gospodarczy pozwolił nam na ich realizację - powiedział prezydent.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

duda pad pap 1200.jpg
Prezydent: rządy Platformy Obywatelskiej były dla Polski niszczące, trzaskały nasze państwo

Wskazał ponadto na inwestycje Microsoftu i Google’a w naszym kraju. - Wynikają one ze świetnych relacji ze Stanami Zjednoczonymi. Chcę rozwijać Polskę tak, aby wzrastał poziom wynagrodzeń i poziom życia - stwierdził.

Unijne dopłaty dla rolników

Odpowiadając podczas na pytanie o dopłaty bezpośrednie dla rolników, przypomniał, że obecnie są one wypłacane według stawek wynegocjowanych jeszcze przez rząd PO-PSL w 2013 roku. - Dlatego, że trwa cały czas jeszcze ta siedmioletnia perspektywa finansowa, która wtedy się rozpoczynała. Nowa perspektywa finansowa rozpocznie się od 2021 roku i w tej chwili jesteśmy w fazie negocjacji, jaką ostatecznie wysokość będą miały te stawki - wyjaśnił Andrzej Duda.

- I jakie ostatecznie pieniądze w ogóle będą skierowane na politykę rolną. Chcę powiedzieć tak: wygląda na to, że będzie tutaj sukces, ponieważ premier Mateusz Morawiecki ogłaszał, że szacuje, że będzie to około 30,5 miliarda euro na perspektywę siedmioletnią od 2021 roku to 2027 roku. Jednak w wyniku działań, które podjąłem ja i polski rząd, a przede wszystkim minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski i nasz komisarz w Unii Europejskiej, pan Janusz Wojciechowski, ten budżet na wspólną politykę rolną został bardzo znacząco zwiększony. A to oznacza, że wzrasta on także dla Polski. To będzie nie 30,5, ale 33,5 miliarda euro na następną perspektywę finansową - zapowiedział prezydent.

Wolność słowa i edukacja

Odpowiadając na pytanie dotyczące wolności słowa w Polsce, Andrzej Duda podkreślił, że jest ona "prawnie gwarantowana". - Kiedy Platforma Obywatelska chciała wprowadzić ACTA w Polsce, protesty pokazały, że nie ma na to zgody ze strony społeczeństwa i młodych ludzi. Jestem przeciwnikiem ograniczania wolności słowa. Jednak są sytuacje, w których niektórzy przesadzają i dochodzi do tak zwanego hejtu. Tego robić nie wolno i tego typu zachowania muszą być piętnowane - zaznaczył prezydent.

REKLAMA

Pytający chcieli także wiedzieć, co prezydent myśli o edukacji w szkołach - kto według niego powinien decydować o treści nauczania.

- Program edukacyjny będzie kształtowany zależnie od tego, kto będzie rządził w naszym kraju. Jeśli będzie rządziła opcja szanująca tradycyjne wartości, będą odzwierciedlały to programy szkolne. Konstytucja mówi, że rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami. Zależy mi na tym, by rodzice mieli kontrolę nad dodatkowymi elementami edukacyjnymi wprowadzanymi przez organizacje pozarządowe - powiedział Andrzej Duda.

"Jestem przeciwnikiem eutanazji"

Jedną z pojawiających się istotnych kwestii światopoglądowych była eutanazja. Prezydent zdecydowanie podkreślił, że jest jej przeciwnikiem.

- Dopóki jestem prezydentem RP, możecie państwo być pewni, że nigdy nie zgodzę się na to, aby w Polsce w jakimkolwiek stopniu została dopuszczona eutanazja. To absolutnie niedozwolone od strony moralnej. Liczę na to, że starsi ludzie z Europy Zachodniej będą przyjeżdżali do Polski, by tu dożyć spokojnej starości i sędziwego wieku. Życie jest dla mnie kwestią fundamentalną. W Polsce jest wielki szacunek dla osób starszych, a seniorzy są skarbem naszego społeczeństwa. Trzeba o nich dbać i robić wszystko, by żyli jak najdłużej - powiedział Andrzej Duda.

REKLAMA


Posłuchaj

Prezydent Andrzej Duda o eutanazji (IAR) 0:20
+
Dodaj do playlisty

 

Programy "Czyste powietrze" i "Twój prąd"

Andrzej Duda był również pytany o kwestie związane z ochroną środowiska i zanieczyszczeniem powietrza. Jego zdaniem programy "Czyste powietrze" i "Twój prąd" poprawiają jakość życia i prowadzą do tego, że w Polsce zmniejsza się zanieczyszczenie powietrza.

Pytany o pomysł na walkę ze smogiem i zanieczyszczeniem rzek, podkreślił, że "martwi go to, że urzędnicy samorządowi nie udzielają pomocy w wystarczającym stopniu". Jak dodał, "są w tej chwili programy jak »Czyste powietrze« i »Twój prąd«, które pozwalają uzyskać bardzo istotne dofinansowanie w przypadku wymiany pieca, sposobu ogrzewania, termomodernizacji i instalacji paneli fotowoltaicznych". Dodał, że które te programy "poprawiają jakość życia i prowadzą do tego, że zmniejsza się w Polsce zanieczyszczenie powietrza, jest większa ochrona klimatu". - Programy "Czyste powietrze" i "Twój prąd" to są ogromne pieniądze, potężne kwoty, które są do wykorzystania i bardzo wielu ludzi z tego korzysta - mówił prezydent.

bartos

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej