"USA ingerują w nasze wewnętrzne sprawy". Chiny ogłosiły sankcje wobec amerykańskich polityków

Chińskie władze ogłosiły w poniedziałek sankcje wobec amerykańskich polityków, w tym dwóch senatorów, w odwecie za restrykcje nałożone przez Waszyngton na chińskich urzędników za udział w represjonowaniu przez Pekin muzułmańskiej grupy etnicznej Ujgurów.

2020-07-13, 15:20

"USA ingerują w nasze wewnętrzne sprawy". Chiny ogłosiły sankcje wobec amerykańskich polityków

Restrykcje odwetowe wobec amerykańskich polityków ogłosiła rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying na rutynowym briefingu prasowym w Pekinie. Nie wyjaśniła, co konkretnie przewidują te sankcje.

- Działania USA poważnie ingerują w wewnętrzne sprawy Chin, poważnie naruszają podstawowe normy relacji międzynarodowych i poważnie szkodzą stosunkom chińsko-amerykańskim. Chiny udzielą dalszej odpowiedzi w zależności od rozwoju sytuacji - powiedziała Hua.

Na liście polityków objętych sankcjami są senatorowie Ted Cruz i Marco Rubio, członek Izby Reprezentantów Chris Smith, specjalny ambasador USA ds. międzynarodowej wolności wyznania Sam Brownback, a także kongresowa komisja wykonawcza ds. Chin, która monitoruje sytuację praw człowieka i praworządności w ChRL.

Powiązany Artykuł

1200_Chiny_robot_PAP.jpg
Rewolucja technologiczna w Chinach. Roboty zastępują pielęgniarki

"Poważne łamanie praw człowieka"

W ubiegłym tygodniu władze Stanów Zjednoczonych nałożyły sankcje na chińskich urzędników za – jak ogłosił Departament Stanu USA – udział w "poważnym łamaniu praw człowieka" Ujgurów i innych muzułmanów w regionie Sinciang na zachodzie ChRL. W komunikacie wymieniono zmuszanie ich do pracy, masowe arbitralne zatrzymania, przymusową kontrolę urodzeń oraz próby wymazania ich kultury i wiary muzułmańskiej.

Wśród objętych sankcjami dygnitarzy jest m.in. sekretarz Komunistycznej Partii Chin w Sinciangu Chen Quanguo. Sankcje przewidują zamrożenie aktywów tych urzędników w USA, zakaz wjazdu na terytorium tego kraju i zakaz robienia z nimi interesów przez Amerykanów.

Relacje chińsko-amerykańskie pogorszyły się w związku z pandemią Covid-19 i są obecnie uznawane za najgorsze od dziesięcioleci. Obie strony spierają się m.in. w kwestiach handlowych, wolności prasy i wyznań, praw człowieka, autonomii Hongkongu, statusu Tajwanu i chińskich roszczeń na Morzu Południowochińskim.

ks

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej