Niemcy: 95-letni były strażnik obozowy oskarżony o zbrodnie wojenne w Stutthof

95-letni były strażnik niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Stutthof w Sztutowie został oskarżony o zbrodnie wojenne. Poinformował o tym rzecznik sądu rejonowego w Wuppertalu. Doprecyzował, że na mężczyźnie ciąży zarzut współudziału w zabójstwie kilkuset osób. Zastrzegł, że eksperci ocenią jego zdolność do stanięcia przed sądem.

2020-07-13, 21:08

Niemcy: 95-letni były strażnik obozowy oskarżony o zbrodnie wojenne w Stutthof
Teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof. Foto: Mariusz Niedzwiedzki/ Shutterstock

Powiązany Artykuł

Obóz koncentracyjny free majdanek shutt-1200.jpg
Europejski Nakaz Aresztowania dla b. nadzorczyni SS w obozie pracy. Wydał go poznański sąd

Ponieważ mężczyzna pełnił funkcję strażnika w obozie mając 19 lat, jego sprawę ma rozpatrywać sąd dla nieletnich.

Kolejny były strażnik obozowy z zarzutami

W ubiegłym tygodniu niemieccy prokuratorzy zażądali trzech lat więzienia dla innego strażnika obozu Stutthof. 93-letni dziś Bruno Dey jest sądzony za współudział w masowych morderstwach w obozie w latach 1944-1945. Ciąży na nim zarzut udziału w zabójstwie 5230 więźniów. Prokuratura ocenia, że nie ma wątpliwości co do winy mężczyzny.

Ze względu na obecny wiek personelu byłych niemieckich obozów zagłady i koncentracyjnych niemieccy śledczy prowadzą walkę z czasem, by postawić przed sądem osoby odpowiedzialne za zbrodnie.

Zbrodnie w Stutthof

Położony koło Gdańska obóz Stutthof był najdłużej działającym nazistowskim obozem śmierci na terenie okupowanej Polski. Powstał we wrześniu 1939 roku jako obóz internowania. Pierwszym transportem dotarli tam przedstawiciele duchowieństwa, nauczyciele, członkowie Związku Zachodniego oraz Ligi Morskiej i Kolonialnej, przedstawicieli polskich stronnictw i partii politycznych, urzędnicy i społecznicy działający na rzecz polskości na terenie Wolnego Miasta Gdańska i Pomorza Gdańskiego - łącznie około 150 osób. Więźniowie pracowali w zbudowanych w okolicy fabrykach działających na rzecz niemieckiej machiny wojennej.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

Barbara Gautier 1200.jpg
"Przekraczając bramę ludzie trafiali do piekła". Była więźniarka Auschwitz-Birkenau o życiu w obozie
Zobacz także:

W 1942 roku Stutthof został przekształcony w obóz zagłady. W lipcu 1944 roku obóz został włączony w plan tzw. Ostatecznego Rozwiązania Kwestii Żydowskiej. Wówczas do obozu zaczęły napływać duże transporty więźniów żydowskich.

Według szacunków historyków przez obóz Stutthof przeszło około 110 tysięcy więźniów pochodzących z 28 państw. Zginęło w nim ponad 65 tysięcy osób.

jmo

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej