Ważna rola prezydenta w kreowaniu polityki gospodarczej. Zobacz, jakie ma uprawnienia
- Prezydent oprócz prawa weta oraz inicjatywy ustawodawczej, która może być narzędziem wprowadzającym rozwiązania, jakie uzupełniają politykę rządu, ma kilka instrumentów pozwalających kreować politykę gospodarczą w różnych aspektach - powiedział dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
2020-07-14, 11:47
- Ma ważną rolę kreowania wymiarów współpracy między bankiem centralnym a rządem bez naruszenia niezależności NBP, a poprzez prowadzenie polityki zagranicznej ma również możliwości "otwierania" nowych rynków" - ocenił naukowiec.
Ważna w wymiarze gospodarczym rola polityki zagranicznej
- Zwłaszcza tych, dla których warunkiem jest akceptacja polityczna, jak jest w wielu krajach afrykańskich czy azjatyckich, ale również często w USA, wizyty na szczycie nadają wyższą rangę relacjom gospodarczym - dodał.
Powiązany Artykuł
Prezydent: programy społeczne są kołem napędowym polskiej gospodarki
W ocenie naukowca prezydent na forum międzynarodowym jest człowiekiem skracającym dystanse, zarówno przez rozmowy kuluarowe, jak i oficjalne, z przywódcami innych państw.
- Współtworzy również politykę kadrową naszego państwa, mając wpływ na obsadę stanowisk w różnych strukturach europejskich i międzynarodowych, gdzie Polska desygnuje swoich przedstawicieli - powiedział wykładowca.
REKLAMA
Legislacja gospodarcza oraz współpraca z rządem i konsultacje z przedsiębiorcami
Według Bartoszewicza prezydent może również inicjować rozwiązywanie problemów w wymiarze społecznym, jak i gospodarczym, poprzez np. konsultacje z przedsiębiorcami czy organizacjami społecznymi.
- Może też odbywać konsultacje z ministrami, przez co wpływać na ich możliwości w kreowaniu potrzeb budżetowych, poprzez wzmacnianie ich pozycji w Radzie Ministrów - stwierdził.
- Wiele zależy od tego, jak rząd potrafi wykorzystać pozycję prezydenta i uzupełniać swoje działania jego rolą - powiedział Bartoszewicz.
- Obecnie mamy okres, gdzie premier dość długo piastuje swój urząd, ale do tej pory okres "premierowania" był o wiele krótszy niż czas prezydentury - dodał.
REKLAMA
- Co oznacza, że prezydent jest tym organem, który będzie piastował swój urząd w długim terminie, co pozwala nawiązać i utrzymać relacje, m.in. z przywódcami światowymi, zwłaszcza że dwukadencyjność oznacza opcję piastowania urzędu przez głowę państwa w Polsce przez całą dekadę - skomentował naukowiec.
- W naszym układzie politycznym wiele zależy od pozycji premiera i jego relacji z prezydentem, ponieważ prezydent ma możliwości budowania szerszych koalicji i poszukiwania konsensusu społecznego, a także występowania z inicjatywami, który mogą być poparte przez rząd - podsumował.
Wpływ na strategiczne programy gospodarcze
- Jednak bieżącą politykę prowadzi rząd, prezydent powinien kierować swoją energię ku realizacji programów strategicznych, np. w ramach unijnych negocjacji budżetowych, co ma wpływ na kierunki naszej polityki rozwoju - dodał.
Jego zdaniem, nie tylko jako głowa państwa, ale i głównodowodzący polskiej armii ma również wpływ, razem z ministrem obrony, na kierunki modernizacji wojska, co za tym idzie, decyzje zakupowe i sprzedażowe, w kontekście kontraktów zbrojeniowych, które są często owocem kontaktów osobistych Polaków.
REKLAMA
PAP, jk
REKLAMA