Losowy przydział sędziów. Sondaż: większość Polaków uważa, że służy on uczciwości procesów

70 proc. Polaków uważa, że losowy przydział sędziów do prowadzenia spraw służy uczciwości procesów sądowych - wynika z badania Kantar dla Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości. Przeciwnego zdania jest 7 proc. ankietowanych, a prawie jedna czwarta (23 proc.) nie ma w tej kwestii zdania.

2020-07-15, 07:29

Losowy przydział sędziów. Sondaż: większość Polaków uważa, że służy on uczciwości procesów
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: corgarashu / shutterstock

W sondażu zadano ankietowanym pytanie, na ile zgadzają się ze stwierdzeniem, że losowy przydział sędziów do prowadzenia spraw służy uczciwości procesów sądowych.

Powiązany Artykuł

ziobro pap_20200709_19R 1200.jpg
Ziobro po wyborach prezydenckich: rząd prawdopodobnie będzie kontynuował dotychczasową politykę

Zdecydowanie zgodziło się z tym stwierdzeniem 41 proc. ankietowanych, a umiarkowaną zgodę wyraziło 29 proc. z nich. 4 proc. badanych odparło, że "raczej nie zgadza się" z tym stwierdzeniem, a zdecydowanie nie zgodziło się z nim 3 proc. Prawie jedna czwarta, bo 23 proc. ankietowanych, nie ma w tej sprawie zdania.

"W największym stopniu wyróżniają się osoby najstarsze"

W odniesieniu do opinii na temat losowego przydziału sędziów kobiety i mężczyźni nie różnią się między sobą. W przypadku wieku w największym stopniu wyróżniają się osoby najstarsze (powyżej 60. roku życia), które częściej niż inni udzielili odpowiedzi "trudno powiedzieć".

Czytaj również:

W tej grupie wiekowej tę odpowiedź wybrało 30 proc. ankietowanych. W podobny sposób odznaczają się ankietowani z wykształceniem zasadniczym zawodowym – wśród nich nie ma zdania 32 proc.

Badanie zrealizowano techniką wywiadów telefonicznych (CATI) w dniach 29-30 czerwca na losowej, reprezentatywnej próbie 1000 Polaków w wieku 15 i więcej lat.

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej