"Koniec czasu tarczy, nadciąga epoka miecza". Emilewicz o nowej polityce gospodarczej rządu
Inwestycje, ustawa o inwestorze strategicznym i mikrotarcze dla najbardziej zagrożonych branż – tak będzie wyglądała kolejna odsłona polityki gospodarczej rządu w obliczu COVID-19 – mówi w poniedziałkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej" wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.
2020-07-20, 08:04
Jadwiga Emilewicz, zapytana, czy rząd będzie kontynuował dotychczasową strategię wspierania gospodarki w ramach tarcz antykryzysowych, powiedziała, że powszechne programy, jak postojowe, zawieszenie opłacania składek na ZUS przez mniejsze firmy czy pomoc z Tarczy Finansowej PFR powoli się kończą.
- Firmy będą wspierane nie bezpośrednio, przez transfery, ale przez działania rozkręcające koniunkturę, tak by miały zlecenia i mogły normalnie pracować - wyjaśniła.
Minitarcze dla najbardziej poszkodowanych
Dodała, że jej resort przygotował "punktowe minitarcze" dla niektórych branż szczególnie dotkniętych przez COVID-19. Jak mówiła, minitarcze mogłyby objąć branżę przewozów autokarowych, pilotów wycieczek i przewodników turystycznych, agentów turystycznych, organizatorów targów, kongresów i wystaw.
W skali makro - podkreśliła - najważniejsze będą inwestycje publiczne.
- Opozycja może sobie robić żarty z CPK, ale największym wyzwaniem jest to, by te duże projekty realnie i szybko uruchomić - zauważyła.
Tymczasem, jak pisze Business Insider, rząd może zwolnić część firm z obowiązku płacenia składek ZUS na kolejne trzy miesiące. Ma to dotyczyć m.in. branży turystycznej. Trwa ustalanie szczegółów.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
![praca.jpg](http://static.prsa.pl/images/1af78e60-4d5a-4156-a344-188370691a57.jpg)
Tarcza antykryzysowa. Zobacz, ile wyniosło do tej pory wsparcie dla przedsiębiorców
Utrzymać tempo inwestycji
Jadwiga Emilewicz mówiła "DGP", że ważne jest też to, by nie spadło tempo inwestycji zagranicznych.
- Pracujemy właśnie nad ustawowym rozwiązaniem inwestora strategicznego (...). Przedsiębiorca, który spełnia pewne warunki, będzie mógł liczyć na pozamaterialne wsparcie strategicznych projektów inwestycyjnych o dużym znaczeniu dla polskiej gospodarki. Przyjmą one postać ułatwień proceduralnych, gwarantujących sprawne przeprowadzenie procesu inwestycyjnego - poinformowała.
Szefowa resortu rozwoju podkreśliła również, że potrzebne jest wypracowanie politycznej zgody w sprawie transformacji energetycznej.
- W PiS nie ma wątpliwości co do kierunku działań. Jednak inaczej na sprawy patrzy nasz drugi koalicjant - stwierdziła.
Co dalej z koronawirusem?
Na pytanie, czy w przypadku nawrotu epidemii jesienią rząd bierze pod uwagę kolejny lockdown państwa, odpowiedziała, że raczej będzie to powrót "do tych ograniczeń, które obywatele już znają, czyli: maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekujące, być może ograniczenia ilościowe".
Więcej - w "Dzienniku Gazecie Prawnej".
PolskieRadio24.pl, DGP, PAP, md
REKLAMA
REKLAMA