Katastrofalne powodzie w Chinach. Wysadzono tamę na rzece Chu, dopływie Jangcy
Władze w środkowych Chinach wysadziły tamę na rzece Chu we wschodniej prowincji Anhui. Chiny walczą z ogromnymi powodziami, w wyniku których od początku lipca ucierpiało 24 miliony osób.
2020-07-20, 12:51
Władze zdecydowały się na wysadzenie tamy na rzece Chu, jednym z dopływów rzeki Jangcy, aby zapobiec nadmiernemu piętrzeniu się wody i tym samym powodziom, z którymi od początku lipca walczą. Sytuacja w prowincji Anhui przybiera dramatyczny obrót, a dla strażaków trwa walka z czasem, aby pomóc jak największej ilości osób.
Powiązany Artykuł

Chiny: kolejny przyrost zakażeń koronawirusem. Dodatkowe restrykcje w jednym z regionów
Tama została wysadzona w niedzielny poranek, aby uchronić lokalną ludność przed powodzią. Celem akcji było obniżenie poziomu wody w rzecze o 70 centymetrów. Woda kierowana jest do dwóch dalszych zbiorników retencyjnych - poinformowały państwowa stacja telewizyjna CCTV.
- WHO: drugi z rzędu rekordowy dzień pod względem liczby zakażeń koronawirusem
- Pożar katedry w Nantes. Francuska prokuratura zwolniła zatrzymanego 39-latka
Blisko 24 mln poszkodowanych
Według ministerstwa zarządzania kryzysowego, od początku lipca wskutek powodzi w Chinach ucierpiały blisko 24 miliony osób. W centralnej i wschodniej części kraju kataklizm spowodował śmierć lub zaginięcie ponad 140 osób.
REKLAMA
Wielu miejscach w kraju strażacy i robotnicy umacniają wały przeciwpowodziowe, za pomocą worków z piaskiem i kamieniami. W ten sam sposób chronią zabytki i miejsca będące celem wypraw turystycznych.
Powiązany Artykuł

Lekceważą zalecenia i restrykcje. Na katalońskich plażach tłumy ludzi
Wyjątkowo dotkliwe powodzie
Sezonowe powodzie nawiedzają Chiny corocznie, zwłaszcza ich centralny i południowy region. Jednak tego lata są one szczególnie dotkliwe. Ponad 150 osób zginęło lub zaginęło w wyniku powodzi i osuwisk spowodowanych przez ulewne deszcze - 23 z nich od samego czwartku.
Wysadzanie tam i nasypów na rzekach jest znane w Państwie Środka. Było stosowane podczas największych w historii powodzi w 1998 roku. Zabieg ten miał na celu, zmniejszenie poziomu piętrzącej się wody i niedopuszczenie do zalania wielu miejscowości. Wówczas śmierć poniosło ponad 2 tysiące osób, a zniszczonych zostało ponad 3 miliony domów.
Asscociated Press/IAR/AS
REKLAMA
REKLAMA