"Zwycięstwo Polski i Węgier". Dziennik "Washington Post" o szczycie w Brukseli

Amerykański dziennik "Washington Post" w relacji ze szczytu UE w Brukseli pisze o "zwycięstwie Węgier i Polski". Wskazuje, że w ostatecznym projekcie wycofano zapisy, które wiązały dostęp do funduszy z kwestiami praworządności. Był to jeden z punktów, na których najbardziej zależało obu krajom.

2020-07-21, 10:43

"Zwycięstwo Polski i Węgier". Dziennik "Washington Post" o szczycie w Brukseli

Polski premier powiedział, że porozumienie osiągnięte w Brukseli przynosi naszemu krajowi ponad 124 mld euro w bezpośrednich dotacjach. Obejmuje także wszystkie zapisy, na których Polsce zależało. Szef rządu podkreślił, że nie ma bezpośredniego połączenia pomiędzy praworządnością a środkami budżetowymi.

Powiązany Artykuł

morawiecki_orban_1200.jpg
"Takiej kwoty nigdy wcześniej nie było". Premier o środkach UE wynegocjowanych dla Polski

- W tym kontekście powiedzieliśmy bardzo jasno w ramach negocjacji, że to są dwa oddzielne tematy. I udało nam się utrzymać to sformułowanie w konkluzjach - powiedział Mateusz Morawiecki.

Posłuchaj

Premierzy Polski i Węgier - nie ma bezpośredniego powiązania funduszy z praworządnością. O szczegółach Karol Darmoros z Brukseli (IAR) 0:50
+
Dodaj do playlisty

Węgierski premier Wiktor Orban powiedział, że to powiązanie jest jak pole minowe. Według niego "chciano zapoczątkować nowy reżim" - bo "nie była to modyfikacja już obowiązujących procedur, tematów czy przedsięwzięć".

600 mln euro na finiszu negocjacji

Amerykański dziennik "Washington Post" podkreśla, że według wstępnych propozycji jeszcze przed szczytem w Brukseli to Polska - obok Włoch i Hiszpanii - miała być największym beneficjentem unijnych środków. Negocjacje utrudnił jednak opór krajów z Północnej Europy - zauważa gazeta, wskazując na oszczędnościowe żądania Szwecji, Danii, Austrii i Holandii.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

20720137-premier-1200pap.jpg
Kulisy negocjacji w Brukseli. Wiemy, jakie były wytyczne polskiego rządu na szczyt UE

Ostatecznie we wtorek nad ranem przywódcy 27 unijnych krajów osiągnęli porozumienie w sprawie budżetu Unii na najbliższych siedem lat oraz funduszu odbudowy po pandemii koronawirusa. Kompromis zakłada duże cięcia w całej Unii, ale Polskę dotkną one minimalnie - wyniosą 3 procent.

Czytaj także:

Na finiszu rozmów premier Mateusz Morawiecki wynegocjował też 600 mln euro więcej pieniędzy dla biedniejszych regionów - znacząca ilość środków zostanie przeznaczona dla czterech regionów Węgier i pięciu regionów w Polsce.

Zobacz: "Mateusz po prostu poszedł do pokoju i wyszedł z 600 mln euro"

REKLAMA

Źródło: TVP Info

"Washington Post" pisze o "zwycięstwie Węgier i Polski", wskazując, że w ostatecznym projekcie wycofano zapisy, które wiązały dostęp do funduszy z kwestiami praworządności. Dziennik zauważa, że oba kraje są krytykowane przez Brukselę za łamanie "niezależności sądownictwa".

"Washington Post też nie ma wątpliwości" - skomentował na Twitterze wiceszef polskiej dyplomacji Paweł Jabłoński.

IAR, PAP, TVP Info, Washington Post, paw/

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej