Plaga komarów daje się we znaki. Jak z nią skutecznie walczyć?
- Chmary komarów to normalny cykl związany z wilgotnym początkiem lata. Aby zmniejszyć populacje komarów, powinniśmy dbać o to, aby miały one swoich naturalnych wrogów w naturze - mówi prof. Piotr Tryjanowski, zoolog.
2020-07-24, 00:55
Powiązany Artykuł
![komar FREE 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/23f0d7fc-cd68-4e37-991f-4c684c1855e0.jpg)
Rośnie zagrożenie chorobami przenoszonymi przez komary. Służby w Azji alarmują
Komary to owady, które nieustannie kojarzą się z gorącym okresem lata. Wiele osób skarży się, że takiej plagi komarów nie było od lat. Co zrobić, aby z nimi skutecznie walczyć? Odpowiedzi udzielił prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
- Chmary komarów to nie plaga, ale normalny cykl związany z wilgotnym początkiem lata. Komary w naszym klimacie w zasadzie nie przenoszą chorób, nie zarażą nas koronawirusem, a jedynie uprzykrzają życie. Najlepszą strategią walki z komarzycami jest choćby umożliwienie żabom dostępu do oczek wodnych - podkreślił.
Zdaniem prof. Tryjanowskiego "nauka dała nam do dyspozycji wszelkie repelenty, czyli środki ochrony przed komarami".
REKLAMA
- Możemy stosować naturalne olejki eteryczne pochodzące z mięty czy lawendy. Trudno jednak oczekiwać od nauki sposobu na całkowite pozbycie się komarów ze środowiska. Aby zmniejszyć populacje komarów, powinniśmy dbać o to, aby miały one swoich naturalnych wrogów w naturze - tłumaczył.
Powiązany Artykuł
![komar FREE 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/1d944cf1-4fe2-428a-abc4-45f02e042f5f.jpg)
Groźne komary już w Europie. Hiszpański dziennik alarmuje
Przyroda sama sobie poradzi?
Ich latającymi wrogami są głównie jerzyki. W połowie sierpnia jerzyki zbierają się do odlotu, szukać owadów, których w Europie do wiosny będzie im brakowało. Jeden jerzyk, jaskółka, a wśród ssaków otoczony złą sławą nietoperz, w ciągu zaledwie jednego dnia zjada kilkadziesiąt tysięcy owadów, głównie komarów, meszek czy much.
Samorząd Sosnowca kupił 150 budek lęgowych dla takich jerzyków i rozdzielił je wśród spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Podlegające ochronie jerzyki, w miastach gniazdujące najczęściej w zakamarkach wysokich budynków, żywią się owadami, m.in. pomagając zwalczać komary.
Budki lęgowe dla jerzyków należy umieszczać jak najwyżej, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra, ale w miejscu, do którego ptaki mają swobodny dostęp. Nie mogą im przeszkadzać drzewa czy sztuczne konstrukcje.
REKLAMA
Naukowcy wykazali, że najskuteczniejsi w regulowaniu populacji komarów są ich naturalni wrogowie: płazy - czyli żaby, traszki i ropuchy, wśród ssaków - nietoperze i oczywiście ptaki: głównie jaskółki i jerzyki. Przeceniona jest natomiast rola ryb, którymi zapełnia się zbiorniki wodne w celu zwalczania komarów.
pb
REKLAMA