Powstanie Warszawskie. 2 sierpnia 1944. "Warszawa walczy"

Drugi dzień powstania, środa. W nocy w szpitalu polowym przy ul. Polnej umiera Krystyna Krahelska, ciężko ranna w godzinie "W" sanitariuszka, autorka pieśni "Hej chłopcy, bagnet na broń!".

2022-08-02, 06:00

Powstanie Warszawskie. 2 sierpnia 1944. "Warszawa walczy"
Żołnierze plutonu pancernego "Wacek" batalionu "Zośka" na zdobytym niemieckim czołgu typu "Pantera" w okolicach ulicy Okopowej. O lewej siedzą: ppor. Zdzisław Moszczeński ps. Ryk, NN, Jan Uniewski ps. Lumeński, plut.pchor. Mieczysław Kijewski ps. Jordan, sierżant pchor. Jan Myszkowski Bagiński ps. Bajan, kapral Jan Zenka ps. Walek. Foto: uliusz Bogdan Deczkowski/Wikipedia/domena publiczna

Posłuchaj

15:03 Dni Walczącej Warszawy, 2.08.mp3 - Hej chłopcy, bagnet na broń! - cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984) 

Powiązany Artykuł

Powstanie Warszawskie - zobacz serwis specjalny

Działania powstańcze rozwijają się. Na Woli powstają barykady na rogu ul. Wolskiej i Młynarskiej oraz na Górczewskiej. Na ul. Czerniakowskiej opanowano gmach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Na Starym Mieście udaje się powstańcom zająć kluczową pozycję – budynek Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Posłuchaj

- Zobaczyłem trzy pędzące czołgi. Do trzeciego z nich rzucaliśmy każdym rodzajem granatu. (PR, 2014) 2:14
+
Dodaj do playlisty

Zadań nie udaje się zrealizować oddziałom działającym na terenie Mokotowa i Żoliborza, skąd ppłk Mieczysław Niedzielski ps. Żywiciel wyprowadza nocą większość oddziałów w kierunku Puszczy Kampinoskiej. Z kolei żołnierze grupy "Kampinos" pod dowództwem kpt. Józefa Krzyczkowskiego ps. Szymon bezskutecznie usiłują bez powodzenia zająć lotnisko Bielany.

Na Ochocie ppłk Mieczysław Sokołowski ps. Grzymała wyprowadza kilkuset żołnierzy w kierunku Lasów Chojnowskich. W potyczce z Niemcami koło folwarku Pęcice ginie ponad 90 akowców. "Sytuacja bojowa naszych oddziałów jest paskudna" - ocenia drugi dzień powstania mjr Tadeusz Wardejn-Zagórski "Gromski", zastępca szefa Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej AK.

REKLAMA

Posłuchaj

- Hej chłopcy, bagnet na broń! - cykl "Dni Walczącej Stolicy" Władysława Bartoszewskiego. (RWE, 1984) 15:03
+
Dodaj do playlisty

Tymczasem na Mokotowie oddziały SS dokonują licznych morderstw na ludności cywilnej w Forcie Mokotowskim i na ul. Rakowieckiej. W więzieniu mokotowskim zostaje zamordowanych ponad 600 więźniów.

W mieście rozpoczyna się kolportaż "Biuletynu Informacyjnego" z tytułem: "Dowódca Armii Krajowej dał rozkaz do walki z wrogiem". Tego samego dnia ukazuje się parokrotnie gazeta polowa "Warszawa Walczy".

Dowódca AK Tadeusz Komorowski ps. Bór ogłosza odezwę do żołnierzy o treści: "Wydałem dziś upragniony przez Was rozkaz do jawnej walki z odwiecznym wrogiem Polski, najeźdźcą niemieckim. Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku, by Ojczyźnie przywrócić Wolność i wymierzyć zbrodniarzom niemieckim przykładną karę za terror i zbrodnie dokonane na ziemiach Polski".

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej