"Zrusyfikował Białoruś". Aleś Zarembiuk o Aleksandrze Łukaszence
- Aleksandr Łukaszenka doprowadził do tego, że nawet historia Białorusi zaczęła być nauczana w języku rosyjskim. Zrusyfikował kraj - powiedział w Polskim Radiu 24 Aleś Zarembiuk (Białoruski Dom w Warszawie). Gościem audycji był również dr Marek Żyła (Akademia Sztuki Wojennej).
2020-08-04, 21:06
9 sierpnia na Białorusi odbędą się wybory prezydenckie. Widać bardzo duże wzmożenie po stronie białoruskiej opozycji, prezydent Aleksandr Łukaszenka wygłosił nawet orędzie do narodu.
- Kwestia bezpieczeństwa jest bardzo ważna, tylko bardzo mało się o tym mówi. Ci, którzy protestują, myślą o scenariuszu rozwoju sytuacji i zapominają, że Rosja pozostaje neoimperium, dla którego Białoruś jest bardzo ważnym kąskiem i krajem - stwierdził Aleś Zarembiuk.
Powiązany Artykuł
Koniec ery Łukaszenki na Białorusi? Prof. Żurawski vel Grajewski: jest do tego bliżej niż dalej
- Rosja przez wiele lat dotowała białoruską gospodarkę, ale te relacje się zmieniły. Łukaszenka, występując przed Zgromadzeniem Narodowym, powiedział, że Białoruś "ma z Rosją relacje wyłącznie partnerskie" - dodał.
Posłuchaj
Jego zdaniem "Aleksandr Łukaszenka doprowadził do tego, że nawet historia Białorusi zaczęła być nauczana w języku rosyjskim. Zrusyfikował kraj. Trzeba jednak przyznać, że różnym organizacjom pozarządowym zezwolił na produkcję narodowych gadżetów. Liczył na to, że w jego starciu z Władimirem Putinem wesprą go grupy patriotyczne, ale tak się nie stało".
REKLAMA
Relacje wojskowe Białorusi i Rosji
O kwestii bezpieczeństwa wojskowego Białorusi mówił dr Marek Żyła. - Wojskowe relacje białorusko-rosyjskie są bardzo bliskie od czasów rozpadu ZSRR. Rosyjska obrona przeciwlotnicza jest zasadniczym elementem białoruskiej obrony lotniczej w tej części Europy. Można tutaj poruszyć także temat szkolenia białoruskiej kadry wojskowej i personelu wojskowego, który w znakomitej większości kształci się w rosyjskich ośrodkach - stwierdził.
Powiązany Artykuł
Czy Białoruś ma dość Łukaszenki? Wybory już za kilka dni
- Białoruś jest bardzo podatnym państwem na oddziaływanie rosyjskie pod kątem hybrydowym, także w kontekście społecznym. Mam tu na myśli większość rosyjskojęzyczną na terytorium Białorusi - podkreślił.
- Wojciech Konończuk: białoruskie społeczeństwo ma dość obecnej władzy
- Szefowa TV Biełsat: na Białorusi widać ogromną mobilizację społeczną
- Zatrzymanie "wagnerowców" na Białorusi. Komitet Śledczy: bojownicy nie mieli lecieć do Stambułu
Gość Polskiego Radia 24 przedstawił również przekrój białoruskiego społeczeństwa. Jak mówił, "zgodnie ze spisem z 2009 r. etnicznych Rosjan na Białorusi mieszka blisko 4 proc., ale większość społeczeństwa deklaruje, że ich językiem jest język rosyjski. Element zrusyfikowania jest znacząco wyższy niż na Ukrainie. Białoruś jest pod tym względem równomierna i jednakowa niemal we wszystkich regionach. Ma skromne tradycje własnej, samodzielnej państwowości, które sprowadzają się wyłącznie do Białoruskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej".
REKLAMA
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
* * *
Audycja: "Kontrapunkt"
Prowadził: Michał Strzałkowski
Gość: dr Marek Żyła (Akademia Sztuki Wojennej), Aleś Zarembiuk (Białoruski Dom w Warszawie)
Data emisji: 28.07.2020
Godzina emisji: 20.33
ms
Polecane
REKLAMA