Jacek Czaputowicz rozmawiał z szefem MSZ Libanu. Zadeklarował gotowość dalszej pomocy
Szef MSZ Jacek Czaputowicz odbył w środę rozmowę telefoniczną z nowo powołanym ministrem spraw zagranicznych Republiki Libańskiej Charbelem Wehbe. Podczas rozmowy złożył kondolencje w związku z wybuchem w Bejrucie i zadeklarował gotowość Polski do pomocy w działaniach na rzecz stabilizacji trudnej sytuacji.
2020-08-05, 21:07
Jak poinformowało w komunikacie MSZ, rozmowa odbyła się z inicjatywy strony polskiej. Ministerstwo podało, że szef polskiej dyplomacji przekazał wyrazy współczucia, solidarności oraz wsparcia rodzinom ofiar deklarując gotowość Polski do pomocy w działaniach podejmowanych przez libański rząd na rzecz stabilizacji trudnej sytuacji.
Powiązany Artykuł
Polska wyśle do Bejrutu lekarzy i sprzęt. Wieczorem z Warszawy wyleci samolot z pomocą dla Libanu
"Minister poinformował o planowanym wysłaniu do Libanu polskiego zespołu poszukiwawczo-ratowniczego dedykowanego do akcji ratunkowej. Dodatkowo do Libanu w ramach wsparcia udaje się zespół ratownictwa medycznego oraz zostaną dostarczone leki i artykuły medyczne niezbędne do pierwszej pomocy" - czytamy w komunikacie MSZ.
Ministerstwo przypomniało, że Liban należy do priorytetowych krajów polskiej pomocy humanitarnej i rozwojowej oraz państw istotnych dla sytuacji w regionie, a na miejscu realizowany jest szereg projektów pomocowych dedykowanych syryjskim uchodźcom oraz lokalnym społecznościom.
REKLAMA
"Polska jako największy donor ERI (Economic Resilience Initiative) wspiera działania w zakresie rozwoju aktywności zawodowej oraz wsparcia inwestycji infrastrukturalnych dla uchodźców i najuboższej części libańskiego społeczeństwa. Od 2019 r. w operacji ONZ (UNIFIL) uczestniczy Polski Kontyngent Wojskowy, w Libanie przebywa obecnie 216 polskich żołnierzy" - podkreśliło MSZ.
- Zabójczy azotan amonu. Bejrut to nie jedyne miasto, które spustoszył wybuch tej substancji
- Polska wyśle do Bejrutu ratowników, lekarzy i sprzęt. Jest decyzja MSZ
Śmiercionośny wybuch
We wtorek w Bejrucie - stolicy Libanu - doszło do potężnej eksplozji saletry amonowej składowanej w tamtejszym porcie. Według oficjalnych danych zginęło co najmniej 78 osób, a ponad 4 tys. zostało rannych. Miejscowy Czerwony Krzyż mówi nawet o ponad stu ofiarach śmiertelnych. W tej chwili nadal trwa akcja poszukiwawcza w bejruckim porcie, a liczba ofiar może wzrosnąć.
Powiązany Artykuł
Prezydent: łączymy się w bólu i modlitwie z rodzinami ofiar eksplozji w bejruckim porcie
Od środy w całym Libanie obowiązuje żałoba narodowa. Wiele krajów na całym świecie, w tym Polska, zadeklarowało pomoc humanitarną mieszkańcom Bejrutu.
REKLAMA
jp
REKLAMA