Prezydent: apeluję do polityków, bądźmy razem ws. polskiej armii i jej modernizacji
- Apeluję do polityków, abyśmy razem byli w polskich sprawach. Wśród tych spraw z całą pewnością jest kwestia Wojska Polskiego, jego modernizacji - powiedział prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przyjęcia zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi.
2020-08-06, 16:25
Prezydent Andrzej Duda objął formalnie zwierzchnictwo nad polską armią. Uroczystość na placu Piłsudskiego w Warszawie jest kolejnym etapem inauguracji jego drugiej kadencji.
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Prezydent ponownie obejmie zwierzchnictwo nad Siłami Zbrojnymi RP
"Etos walki, heroizmu i zwycięstwa"
- 6 sierpnia to dla polskiego wojska, dla polskich żołnierzy historycznie ważna data, nie dlatego że w tym dniu Andrzej Duda jako prezydent RP po raz drugi w swoim życiu obejmuje zwierzchnictwo nad polskim wojskiem, ale dlatego, że właśnie 6 sierpnia 1914 roku o godzinie 02.42 z ulicy Oleandry w Krakowie wyruszyła Pierwsza Kompania Kadrowa, która była początkiem odradzającego się wojska niepodległej i suwerennej Polski, która wróciła na mapę Europy i świata w 1918 roku - mówił prezydent Andrzej Duda na placu Piłsudskiego w Warszawie.
- Sześć lat później, czyli dokładnie 100 lat temu, 6 sierpnia 1920 roku naczelnik państwa marszałek Józefa Piłsudski zatwierdził plany wielkiej operacji obronnej, która doprowadziła do zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej, której 100. rocznicę będziemy obchodzili za dziewięć dni - 15 sierpnia - w dniu, który został potem ustanowiony dniem Święta Wojska Polskiego - mówił prezydent.
- Prezydent: przyznając ordery będę kierował się wewnętrznym przekonaniem i interesem RP
- "Chcę Polski ambitnej, szybko się rozwijającej". Prezydent o planach na II kadencję
- To są właśnie te daty, tak mocno wpisane w historię polskiego oręża, w historię polskiego żołnierza, to jest właśnie etos walki, etos heroizmu i etos zwycięstwa, to są dla polskich żołnierzy ważne dni - dodał Andrzej Duda.
Apel do polityków
- Apeluję z tego miejsca do polityków. Tak, jak kiedyś, 100 lat temu, Rząd Obrony Narodowej Wincentego Witosa składał się z polityków wszystkich ówczesnych stronnictw parlamentarnych, żeby ratować Rzeczpospolitą przed - wydawało się - nieuchronną klęską w wojnie z bolszewikami, wojnie ostatecznie zwycięskiej po wielkiej Bitwie Warszawskiej - mówił prezydent.
- Tak, jak oni razem umieli wtedy pracować nad sprawami Rzeczpospolitej, nad jej obroną, a potem nad jej odbudową, tak apeluję, abyśmy razem byli w polskich sprawach - zaznaczył Andrzej Duda.
Podkreślił, że "wśród tych polskich spraw z całą pewnością jest sprawa Wojska Polskiego". - Jak dalej będzie wyglądała sprawa modernizacji polskiej armii, jak polscy żołnierzy będą mogli rozwijać się w naszym kraju i w jakim stanie polskie wojsko będzie za kolejne pięć lat i później - dodał prezydent.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Dzięki prezydentowi zmiana dokonuje się dzień po dniu". Premier o zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy
Posłuchaj
- Chciałbym, żeby nad tymi kwestiami było zawsze spokojne porozumienie polityczne, aby nad tymi kwestiami zawsze była spokojna, polityczna debata, debata merytoryczna, która prowadzi do dobrych konkluzji, które polskie wojsko wspierają, bo polski żołnierz na to zasługuje, bo na to zasługuje Rzeczpospolita - podkreślił Andrzej Duda.
"Żołnierze mówią o ojczyźnie i służbie"
Posłuchaj
- Dzisiaj, na następne pięć lat, mogę powiedzieć jedno przed całym naszym społeczeństwem, narodem, z całą odpowiedzialnością: polski żołnierz swoją służbą dla ojczyzny nawiązuje do najlepszych tradycji polskiej wojskowości - mówił Andrzej Duda.
- "Możemy otaczać się serdecznością i życzliwością". II kadencja Pierwszej Damy
- "Docenił głosy Polaków". Politycy w Sejmie o orędziu prezydenta Andrzeja Dudy
Zapewnił, że polscy żołnierze dalej noszą w sercu etos poprzednich pokoleń żołnierzy. - Nigdy przez te pięć lat nie słyszałem ani jednego słowa o uposażeniach czy wynagrodzeniach ze strony żadnego polskiego żołnierza, słyszałem tylko o ojczyźnie, służbie - powiedział prezydent.
REKLAMA
Dziękował żołnierzom za nieustanną gotowość do służby, także poza granicami Polski.
Posłuchaj
Jak podkreślił, z żołnierzami rozmawiał wiele razy o kwestii wyposażenia. - Tak, wielokrotnie prosiliście o wyposażenie, że chcecie mieć wyposażenie nowocześniejsze, żeby lepiej służyć, lepiej bronić ojczyzny, że jesteście gotowi do służby w każdej chwili, o każdej porze dnia i nocy, że jesteście gotowi za ojczyznę oddać życie - mówił do żołnierzy Andrzej Duda.
"Możecie na mnie liczyć"
Podczas uroczystości na placu Piłsudskiego prezydent dziękował polskim żołnierzom za ich służbę dla ojczyzny. - Dziękuję weteranom, dziękuję weteranom poszkodowanym, wszystkim naszym bohaterom, także tym bohaterom współczesności, o których bardzo często się nie mówi, bo ich działania dla ojczyzny objęte są tajemnicą wojskową - podkreślił Andrzej Duda. Podziękowania złożył też bliskim polskich żołnierzy.
Zwracając się wprost do żołnierzy, prezydent zadeklarował, że przez pięć lat drugiej swej kadencji będzie czynił wszystko, aby wspierać ich wysiłek. - Będę czynił wszystko, abyście mogli służyć spokojnie, bezpiecznie, mając jak najlepsze wyposażenie - zapewnił.
REKLAMA
Posłuchaj
Zadeklarował o woli kontynuacji programów modernizacji sił zbrojnych i podniesienia wydatków na wojsko do 2,5 proc. PKB. - Tak, będziemy realizowali rozpoczęte programy. Tak, swojej modernizacji - wierzę w to głęboko - doczeka się także polska Marynarka Wojenna - powiedział Andrzej Duda.
Prezydent podziękował też wszystkim tym, którzy zgłaszają się do służby w Wojsku Polskim, także w Wojskach Obrony Terytorialnej. - Dziękuję wszystkim. Często niektórzy ludzie mówią: "kto by dzisiaj bronił Polski? Taką mamy dzisiaj młodzież". Otóż, proszę państwa, nieprawda, mówię to z całą odpowiedzialnością. Mamy tysiące młodych ludzi gotowych służyć ojczyźnie w każdej chwili. Jestem przekonany, że tak jak wtedy, przed stu laty, powstała milionowa armia, która obroniła Polskę przed nawałą bolszewicką, tak bylibyśmy w stanie milionową armię stworzyć i dzisiaj, gdyby zaszła taka potrzeba i gdyby trzeba było iść na front i bronić Polski - podkreślił prezydent.
Powiązany Artykuł
Szef MON: prezydent wspiera modernizację sił zbrojnych, nasza współpraca przyniosła wiele sukcesów
Jak dodał, wierzy jednak w to, że dzięki obecności Polski w NATO i obecności wojsk Sojuszu Północnoatlantyckiego w Polsce, w szczególności amerykańskich, oraz dzięki "marce, jaką ma polski żołnierz: odważny, dobrze wyszkolony, dzielny, nieustępliwy" nikt się nie odważy zaatakować Polski. - Jesteśmy państwem bezpiecznym dzięki polskim żołnierzom - zapewnił.
- Abp Gądecki: służebny charakter władzy zobowiązuje do dbania o jedność narodu
- "Prezydent poruszył wiele wątków i spraw". Karol Gac o orędziu Andrzeja Dudy
- Żołnierze, kochani, wspaniali, możecie na mnie liczyć, jako zwierzchnika sił zbrojnych, jestem z wami zawsze, realizując wszystkie wasze potrzeby i pilnując, byście mogli służyć dobrze ojczyźnie - zadeklarował. - Niech żyje Polska, niech żyje polskie wojsko - dodał prezydent.
Objęcie dowództwa nad siłami zbrojnymi
Prezydent przyjął meldunek od Szefa Sztabu Generalnego i dokonał przeglądu pododdziałów. Odegrano hymn państwowy i podniesiono na maszt państwową flagę.
Po przyjęciu zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi RP prezydent złożył wieńce pod pomnikami marszałka Józefa Piłsudskiego, ofiar katastrofy smoleńskiej oraz prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które znajdują się na placu Piłsudskiego w Warszawie lub w jego okolicy.
Wcześniej prezydent złożył przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, wygłosił orędzie, a także wziął udział w mszy w intencji Ojczyzny i Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Na Zamku Królewskim w Warszawie objął przewodnictwo w kapitułach Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski.
REKLAMA
jmo
REKLAMA