"Polacy uratowali Zachód od totalitarnego ludobójstwa". Premier w światowych mediach
Tekst premiera Mateusza Morawieckiego o przypadającej w sobotę 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej ukazał się w piątek w zagranicznych mediach - m.in. we francuskim dzienniku "L'Opinion", austriackim "Die Presse" czy tureckiej agencji Anatolia - w ramach akcji "Opowiadamy Polskę światu".
2020-08-14, 21:35
Również największa grecka gazeta "Kathimerini", bułgarska "24 czasa", czarnogórska "Vijesti" czy litewski portal LRT opublikowały artykuł polskiego szefa rządu.
Premier Mateusz Morawiecki nazywa 15 sierpnia 1920 r. "punktem węzłowym, który definiuje dalszy bieg dziejów" Polski i Europy. "Odrodzona w 1918 roku Polska stoczyła wtedy decydującą, zwycięską bitwę z wojskami bolszewickimi, które miały przenieść ogień rewolucji komunistycznej na całą Europę Zachodnią" - pisze.
Powiązany Artykuł
Apel Pamięci na Powązkach Wojskowych. Prezydent: to groby zwycięzców, którzy obronili wolną Polskę
Według premiera bitwa ta powinna być wymieniana "jako decydujący moment w walce z totalitaryzmem w Europie", a z powodu żelaznej kurtyny jej znaczenie "dla dziejów Europy nie zapisało się w pamięci świata w sposób, na jaki zasługuje".
Zwycięska Bitwa Warszawska to według premiera "ukoronowanie jednego z najbardziej niezwykłych epizodów europejskiej i globalnej historii budowy nowoczesnego narodu". Mateusz Morawiecki podkreśla "skalę transformacji polskiego społeczeństwa z feudalnego w jedno z najnowocześniejszych społeczeństw obywatelskich Europy" - właściwie bez posiadania własnych instytucji państwowych.
REKLAMA
"Egzamin dojrzałości"
Podaje to za dowód na to, że Polacy potrafili "skonsolidować się wokół najbardziej nowoczesnych pojęć - pozytywizmu, demokratycznych reform, upodmiotowienia kobiet i mas społecznych". "Bez zwycięstwa na oświeceniowym froncie edukacji, nauki i myśli społecznej nie byłoby zwycięstwa na frontach walk militarnych" - twierdzi Mateusz Morawiecki i ubolewa, że niezwykła historia polskiej rewolucji demokratycznej jest szerzej w Europie nieznana, "a jest ona przecież opowieścią na miarę takich pereł literatury, jak 'O demokracji w Ameryce' Tocqueville'a".
Historia polskiej demokratyzacji "zwieńczona jest niezwykle wymagającym egzaminem dojrzałości", jednak - jak zaznacza premier - wojna z bolszewikami okazała się być pokazem niezwykłej jedności narodu polskiego. "Różnice polityczne ojców polskiej niepodległości z wszystkich obozów zeszły absolutnie na dalszy plan w obliczu obrony bytu państwowego", a polskie społeczeństwo masowo i z ogromnym zaangażowaniem Kościoła katolickiego wsparło wysiłek wojenny - opowiada, podając za przykład powstanie Armii Ochotniczej pod dowództwem gen. Hallera, która szybko przekroczyła stan 100 tys. żołnierzy.
"Wojna polsko-bolszewicka to nie tylko starcia wielkich armii, spektakularny wysiłek całego społeczeństwa czy strategiczny geniusz dowódców" - pisze polski premier i przywołuje postać "cichego bohatera" Jana Kowalewskiego - oficera polskiego wywiadu wojskowego, który złamał sowieckie szyfry, co pozwoliło uzyskać kluczowe informacje dla stworzenia polskiej strategii operacyjnej.
Powiązany Artykuł
Bitwa 1920. Narracyjny serwis internetowy Polskiego Radia i "Niepodległej"
Jak zauważa w swoim artykule Mateusz Morawiecki, "Polacy uratowali Zachód od doświadczenia totalitarnego ludobójstwa, opisanego przez wybitnych francuskich historyków w słynnej 'Czarnej księdze komunizmu'". Polskie doświadczenie komunizmu z jego tragicznymi i długotrwałymi konsekwencjami jest często niezrozumiane - przyznaje szef rządu i wskazuje na dziedzictwo postkomunizmu "jako realny problem, deformujący rzeczywistość społeczną i instytucjonalną krajów, które przeszły transformację demokratyczną".
REKLAMA
- W Sulejówku uroczyście otwarto Muzeum Józefa Piłsudskiego
- Dyrektor Muzeum Józefa Piłsudskiego: przyświeca nam potrzeba odmitologizowania postaci marszałka
Zagraniczne media o Polsce
Przedsięwzięcie "Opowiadamy Polskę światu" w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej przygotowywane zostało przez Instytut Nowych Mediów przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej. Wszystkie teksty z tego projektu – dostępne są TUTAJ.
Artykuły pokazujące skalę i wpływ Bitwy Warszawskiej 1920 na dzieje Europy opublikują jeszcze media m.in. w Niemczech, Włoszech, Czechach, Chorwacji, Malcie, jak również w Algierii, Tajlandii czy Indonezji.
Powiązany Artykuł
"1920. Wdzięczni bohaterom". Widowisko historyczne uhonoruje pamięć o Bitwie Warszawskiej
- Co ciekawe, międzynarodowe media zdecydowały się opublikować nasze teksty bez wykupywania powierzchni reklamowej - mówi Eryk Mistewicz z Instytutu Nowych Mediów. Mistewicz zwraca również uwagę na pomoc polskich ambasad przy nawiązywaniu kontaktów z redakcjami oraz światowej polonii w popularyzowaniu informacji o publikacjach w mediach społecznościowych.
REKLAMA
Mateusz Morawiecki we włoskim "La Stampa" o Bitwie Warszawskiej
We włoskim dzienniku "La Stampa" ukazał się artykuł Mateusza Morawieckiego o znaczeniu Bitwy Warszawskiej dla Polski i Europy. Polski premier podkreśla, że był to moment historycznie tak ważny jak lądowanie aliantów w Normandii w czasie II wojny światowej.
Mateusz Morawiecki napisał, że nad Wisłą zwyciężyła Polska, a zwycięstwo to uchroniło wiele narodów Europy przed komunistycznym totalitaryzmem. Dodał, że za sprawą żelaznej kurtyny i podziału Europy w Jałcie Bitwa Warszawska nie zapisała się w historii Starego Kontynentu tak, jak na to zasługuje.
Posłuchaj
Polski premier przypomniał, że wojna z bolszewicką Rosją była demonstracją jedności i dojrzałości narodu, wspieranego przez Kościół katolicki, w obliczu śmiertelnego zagrożenia. Zacytował słowa Jana Pawła II, który napisał, że niemal od urodzenia miał poczucie ogromnego długu wdzięczności wobec tych, którzy podjęli walkę z najeźdźcą, ale zapłacili za nią życiem.
Dodał, że setna Rocznica Bitwy Warszawskiej jest świetną okazją, by przypomnieć o niej całej Europie.
REKLAMA
jp
REKLAMA