Zmarła Ewa Demarczyk. Paweł Sztompke: jej interpretacje pozostały w pamięci wielu pokoleń
- Czasami mówi się, że piosenka to mały teatr. W jej wykonaniu nie musiał być niewielki. Interpretacje Ewy Demarczyk pozostały w pamięci wielu pokoleń - mówił Paweł Sztompke z redakcji muzycznej radiowej Jedynki.
2020-08-15, 18:50
W wieku 79 lat odeszła jedna z najpopularniejszych polskich piosenkarek, związana z Piwnicą pod Baranami. Uznawana była za jedną z najbardziej utalentowanych i charyzmatycznych postaci polskiej sceny muzycznej, znana m.in. dzięki piosenkom "Groszki i róże", "Karuzela z Madonnami", "Rebeka" i "Grande Valse Brillante".
Powiązany Artykuł
Wspominamy Ewę Demarczyk. "Hipnotyzowała publiczność"
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że Ewa Demarczyk nie była wyłącznie polskim fenomenem. - Takich jak ona było kilka w Europie. Tak wielkie postacie były też na estradzie francuskiej i włoskiej. Natomiast w Polsce była Ewa Demarczyk. Czasami mówi się, że piosenka to mały teatr. W jej wykonaniu nie musiał być niewielki. Interpretacje Ewy Demarczyk pozostały w pamięci wielu pokoleń - powiedział Paweł Sztompke.
Czytaj także:
- W wieku 79 lat zmarła Ewa Demarczyk. Audycja specjalna w Programie 2 Polskiego Radia
- Zmarła Ewa Demarczyk. "Jej sztuka, to było rzadkie zjawisko kulturowe"
Ewa Demarczyk koncertowała na scenach całego świata, w Europie, obu Amerykach, Australii i Japonii. Występowała w paryskiej Olimpii, nowojorskiej Carnegie Hall, Chicago Theatre, londyńskim Variety Arts Center. W 1965 roku śpiewała w Genewie na koncercie z okazji 20-lecia Organizacji Narodów Zjednoczonych. W dorobku artystycznym miała nagrania telewizyjne i fonograficzne, w tym dla Polskiego Radia i rozgłośni zagranicznych. Ostatni koncert Ewa Demarczyk dała pod koniec 1999 roku w Teatrze Wielkim imienia Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Po roku 2000 całkowicie wycofała się z życia publicznego.
Zdaniem Pawła Sztompke w kontekście Ewy Demarczyk należy mówić o pewnym środowisku i czasach. - Dzięki Ewie Demarczyk i środowisku Piwnicy pod Baranami zaistnieli potem Marek Grechuta czy Grzegorz Turnau. Mimo że sama nie śpiewała, to jej fenomen trwał. To są postacie równoważne i równie ważne jak sama Ewa Demarczyk - podsumował dziennikarz muzyczny.
REKLAMA
Posłuchaj
Demarczyk zdobyła wiele nagród na polskich i międzynarodowych festiwalach, między innymi w Opolu i Sopocie, a także na Światowym Festiwalu Teatralnym w Arezzo, w Varadero na Kubie, czy Festiwalu Muzyki i Teatru w Helsinkach. Została wyróżniona Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis, otrzymała Złotego Fryderyka za całokształt osiągnięć artystycznych. W 2011 roku dostała Nagrodę Specjalną Programu 1 Telewizji Polskiej dla wybitnej postaci polskiej kultury. W 2012-tym - za całokształt twórczości została uhonorowana Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2017 roku artystka została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadzący: Tadeusz Płużański
Goście: Paweł Sztompke
REKLAMA
Data emisji: 15.08.2020
Godzina: 16.44
Polecane
REKLAMA