"Polska była zawsze dzielona przez okupantów". Sakiewicz o wydarzeniach sierpnia 1980

- Twierdzenie, że Polskę kiedykolwiek ktoś podzielił, nie jest prawdą. Polska, w sprawach zasadniczych, była zawsze dzielona przez okupantów. Podstawowy podział na bycie po stronie zdrady czy najgłębszych interesów narodowych towarzyszy nam od czasów rozbiorów - mówił w Polskim Radiu 24 Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie".

2020-08-18, 10:49

"Polska była zawsze dzielona przez okupantów". Sakiewicz o wydarzeniach sierpnia 1980
Tomasz Sakiewicz. Foto: PR24/TB

W sierpniu 1980 r. strajki objęły zakłady pracy niemal w całej Polsce. Nie wychodząc na ulice, pracownicy podjęli masowy protest, pozostając w swoich fabrykach i tam negocjując spełnienie swoich żądań. Władze zmuszone były powołać Komisję Rządową do rozpatrzenia postulatów zgłoszonych przez robotników. Rządzący i rządzeni przetestowali model działań, który kilka tygodni później zaowocował podpisaniem sierpniowych porozumień społecznych na Wybrzeżu.

Powiązany Artykuł

plac solidarności shutterstock_254751094 kopia 1200.jpg
Dlaczego władze Gdańska były przeciwne wystawie o "Solidarności"?

Fala strajków, która latem 1980 r. ogarnęła całą Polskę, miała swoją genezę w podwyżce cen niektórych artykułów mięsnych i wędlin, wprowadzanej stopniowo od 1 lipca w bufetach i stołówkach na terenie zakładów pracy w różnych częściach kraju.

Posłuchaj

Tomasz Sakiewicz o wydarzeniach sierpnia 1980 (Temat dnia/Gość dnia/Polskie Radio 24) 21:48
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Rola Kościoła

W Polskim Radiu 24 mówił o atmosferze tamtych czasów Tomasz Sakiewicz. - Twierdzenie, że Polskę kiedykolwiek ktoś podzielił, nie jest prawdą. Polska, w sprawach zasadniczych, była zawsze dzielona przez okupantów. Podstawowy podział na bycie po stronie zdrady czy najgłębszych interesów narodowych towarzyszy nam od czasów rozbiorów - tłumaczył.

Dodał, że Polacy "wbrew pozorom są dobrze zorganizowanym społeczeństwem". - Potrafimy nawet w opresji i przewadze przeciwnika zebrać się do kupy, podzielić role i przystąpić do działania, odnosząc sukces, nawet w sytuacji bardzo trudnej - powiedział Sakiewicz.

Czytaj także:

Gość audycji na pytanie, jakie było najszybsze źródło informacji i komunikacji ocenił, że "takim dużym komunikatorem w czasach komunizmu był Kościół katolicki".

REKLAMA

Redaktor naczelny "Gazety Polskiej" mówił również o roli i pozycji rodziny Giertychów w latach 80. XX wieku, a także relacjach Jacka Kuronia i Adama Michnika z obozem komunistycznym.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

REKLAMA

Prowadzący: Michał Rachoń

Gość: Tomasz Sakiewicz ("Gazeta Polska")

Data emisji: 18.08.2020

Godzina: 10.08

REKLAMA

Polskie Radio 24/st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej