Dobre wieści dla pracowników: w lipcu przełom na rynku pracy - płace w górę, rośnie też zatrudnienie
Rynek pracy zaczyna otrząsać się z pandemii koronawirusa – jak wynika z najnowszych badań GUS, w lipcu płace wzrosły o 3,8 proc. rok do roku, zatrudnienie jest co prawda mniejsze o 2,3 proc. niż przed rokiem, ale wzrosło w stosunku do czerwca o 1,1 proc.
2020-08-20, 09:57
Jak czytamy w komunikacie GUS, w lipcu 2020 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było niższe o 2,3% r/r i wyniosło 6252 tys., natomiast przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) było wyższe o 3,8% r/r i wyniosło 5381,65 zł.
Firmy w lipcu znowu zaczęły przyjmować pracowników, ci wracają z zasiłków
GUS informuje, że w lipcu 2020 r. zaobserwowano w przedsiębiorstwach przywracanie wymiarów etatów pracowników sprzed pandemii, powrót pracowników z zasiłków opiekuńczych, chorobowych i urlopów bezpłatnych, a także wznawianie przyjęć w jednostkach.
Powiązany Artykuł
Tarcze antykryzysowe pomagają. Tylko 4 proc. badanych firm musiało zwolnić pracowników
Przełożyło się to na wzrost przeciętnego zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw o 1,1% w porównaniu z czerwcem br. (w czerwcu br. w stosunku do maja br. zaobserwowano wzrost o 0,2%).
Co prawda w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, w lipcu br. kontynuowany był spadek przeciętnego zatrudnienia (o 2,3%), lecz w mniejszym stopniu niż w poprzednim miesiącu, kiedy wynosił 3,3%.
REKLAMA
Rośnie przeciętne wynagrodzenie
W lipcu br., w porównaniu z czerwcem br., odnotowano wzrost przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw. Spowodowane było to m.in. kontynuacją wypłat premii, nagród kwartalnych, rocznych i jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych.
Powiązany Artykuł
Marlena Maląg: tarcze antykryzysowe przyczyniły się do tego, że ludzie nie tracili pracy
Jak czytamy w komunikacie, w skali roku (lipiec 2020 r. do lipca 2019 r.) przeciętne miesięczne wynagrodzenie wzrosło o 3,8%, a tempo wzrostu było szybsze niż obserwowane w poprzednich miesiącach r/r.
Narastająco w okresie siedmiu miesięcy 2020 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku wzrosło prawie we wszystkich sektorach gospodarki - od 0,3% w usługach do 9,0% w sekcji „Administrowanie i działalność wspierająca”.
Rośnie dynamika zatrudnienia; za część tego wzrostu odpowiadają powroty pracowników m.in. z zasiłków opiekuńczych, chorobowych oraz zwiększanie wymiaru etatów - wskazuje Ministerstwo Rozwoju, komentując środowe dane GUS.
Jak zaznaczyli analitycy MR, w lipcu drugi miesiąc z rzędu zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło, pozostaje jednak wciąż poniżej poziomu sprzed roku. "W zestawieniu z innymi sygnałami płynącymi z rynku pracy sytuacja w tym obszarze wydaje się stabilizować" - ocenili.
REKLAMA
MR zwróciło uwagę, że zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wyniosło 6252 tys., co oznacza 1,1-proc. wzrost w stosunku do czerwca. "Rośnie dynamika trendu" - podkreślił resort, który uznaje dane GUS za dobre. MR zwraca uwagę, że za część wzrostu odpowiadają powroty pracowników z zasiłków opiekuńczych, chorobowych czy też bezpłatnych urlopów oraz zwiększanie wymiaru etatów.
Resort rozwoju odniósł się też do środowych danych GUS dot. przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, które wyniosło 5381,65 zł brutto. "Oznacza to wzrost zarówno w ujęciu miesięcznym (1,8 proc.), jak i rocznym (3,8 proc.). Skalę wzrostu w ujęciu miesięcznym należy ocenić pozytywnie".
PR24/GUS/ PAP/ jk
REKLAMA