Sukces Polski na szczycie ws. Białorusi. Przywódcy krajów UE dziękują za inicjatywę
Unijni przywódcy dziękowali Polsce i Litwie za inicjatywę w sprawie Białorusi i presję na zorganizowanie wspólnej narady. Przebieg trzygodzinnego wideoszczytu relacjonowali brukselskiej korespondentce Polskiego Radia Beacie Płomeckiej unijni dyplomaci.
2020-08-19, 19:25
Powiązany Artykuł
![1200_Morawiecki_PAP.jpg](http://static.prsa.pl/images/b16f2834-c33b-43d0-887a-8a63d41c0010.jpg)
Premier: cała Rada Europejska jednoznacznie potępiła przebieg wyborów na Białorusi
Na zorganizowanie pilnych konsultacji na najwyższym szczeblu zabiegał od ubiegłego tygodnia premier Mateusz Morawiecki. Od 9 sierpnia, czyli wyborów prezydenckich na Białorusi organizowane są wielotysięczne demonstracje przeciwko sfałszowaniu wyniku wyborów i z żądaniem ustąpienia prezydenta Alaksandra Łukaszenki.
- Polskie propozycje ws. Białorusi mają poparcie Grupy Wyszehradzkiej. Komentarze państw V4 po szczycie UE
- Łukaszenka do MSW: w Mińsku ma nie być więcej żadnych zamieszek
Z relacji unijnych dyplomatów wynika, że za przywództwo w sprawie Białorusi dziękowała Polsce i Litwie m.in. kanclerz Niemiec, a także premierzy Hiszpanii, Irlandii i Grecji oraz krajów Grupy Wyszehradzkiej - Czech, Słowacji i Węgier.
Powiązany Artykuł
![Andrzej Anusz 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/a5471f31-0a13-42eb-af90-7ea14d0b547b.jpg)
Dr Andrzej Anusz: zmiany na Białorusi są nieodwracalne, jak kiedyś w Polsce
Jeden z polskich dyplomatów powiedział, że bez inicjatywy Warszawy reakcja Unii Europejskiej byłaby spóźniona i nieadekwatna do powagi sytuacji na Białorusi. - Konsultacje unijnych ministrów spraw zagranicznych na które również naciskała Polska, byłyby niewystarczające - przyznał jeden z dyplomatów.
REKLAMA
Posłuchaj
Wspólne stanowisko europejskich przywódców przyjęte na zakończenie wideoszczytu było jednoznaczne - Unia potępiła fałszerstwa wyborcze i represje wobec obywateli Białorusi. Przywódcy krajów członkowskich poparli też wniosek Polski dotyczący zaangażowania Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, wsparcia dialogu na Białorusi i procesu demokratyzacji w tym kraju, by możliwe było zakończenie powyborczego kryzysu.
pb
REKLAMA