Ekspert: dobrze, że w sprawie Białorusi politycy chcą rozmawiać ponad podziałami
- Siłą porozumienia partii politycznych jest to, że mogą różnymi kanałami popularyzować dyskusję wokół wspólnej europejskiej i transatlantyckiej odpowiedzi na to, co dzieje się u naszych wschodnich sąsiadów - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Rydlińśki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
2020-08-26, 09:54
Rządzący i opozycja wspólnie przedyskutują dziś sytuację na Białorusi. Spotkanie przedstawicieli wszystkich głównych sił politycznych, zwołane przez premiera Mateusza Morawieckiego, rozpocznie się w południe w Warszawie. Wśród polityków panuje zgoda co do tego, że nasz kraj powinien wspierać demokratyzację Białorusi. Udział w spotkaniu potwierdzili przedstawiciele wszystkich ugrupowań parlamentarnych. Koalicja Obywatelska chce przedstawić własne sugestie dotyczące planu dla Białorusi. Z kolei PiS liczy na uzgodnienie wspólnego stanowiska wszystkich klubów parlamentarnych.
Powiązany Artykuł
Raport Białoruś - specjalny serwis PolskieRadio.pl
W ocenie gościa Polskiego Radia, dobrze, że do takiego spotkania dochodzi w gronie ponadpartyjnym. - Polityka zagraniczna powinna być wyłączana z bieżących politycznych sporów. To świadczyłoby o jej skuteczności - wskazał gość Polskiego Radia 24.
Popularyzowanie dyskusji wokół Białorusi
Ekspert dodał, że obecność Lewicy na tym spotkaniu może skutkować tym, że komisarze Unii Europejskiej pochylą się nad kwestiami Białorusi. - Szefem europejskiego MSZ jest Josep Borrell, zadeklarowany socjalista i przyjaciel partii Włodzimierza Czarzastego. Może zadzwoni do swoich polskich kolegów i zapyta, co tam się dzieje - ocenił. - Pierwsze reakcje ze strony UE były dość ogólne i oschłe - przyznał dr Bartosz Rydliński.
Czytaj także:
- Swiatłana Cichanouska: sprawiedliwy sąd przeprowadzi śledztwo w sprawie ludobójstwa na Białorusi
- Jarosław Guzy: społeczeństwo białoruskie dojrzało do niepodległości
Jego zdaniem, "dobrze byłoby, by wszyscy politycy, którzy będą brać udział w tym spotkaniu, wysłali wyraźny sygnał, zarówno dla swoich wyborców, jak i do europejskiej opinii publicznej". - Siłą porozumienia partii politycznych jest to, że mogą różnymi kanałami popularyzować dyskusję wokół wspólnej europejskiej i transatlantyckiej odpowiedzi na to, co dzieje się u naszych wschodnich sąsiadów - wyjaśnił rozmówca "Tematu dnia".
REKLAMA
Posłuchaj
W rozmowie więcej komentarza do bieżących wydarzeń politycznych. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Dorota Kania
REKLAMA
Gość: dr Bartosz Rydlińśki (UKSW)
Data emisji: 26.08.2020
Godzina emisji: 7.47
mbl
REKLAMA
Polecane
REKLAMA