"Istotną rolę odegrał podczas strajku w Stoczni Gdańskiej". Andrzej Gelberg o Piotrze Szczepaniku
- Niebywale istotną rolę odegrał Piotr podczas strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej. Nie tylko śpiewał piosenki, ale przywiózł również duże głośniki. Przez nie miasto słyszało, co się działo w stoczni - powiedział w Polskim Radiu 24 Andrzej Gelberg, działacz opozycji demokratycznej w czasie PRL.
2020-08-31, 21:17
Piotr Szczepanik urodził się w 1942 roku w Lublinie, a jego kariera zaczęła się na festiwalu w Krakowie w 1963 roku. "Goniąc kormorany", "Żółte kalendarze", "Kochać", "Nigdy więcej" to utwory, które zna cała Polska. Piotr Szczepanik wylansował ballady, które obecnie można określić standardami polskiej piosenki. Artysta zmarł 20 sierpnia w wieku 78 lat.
Gość PR24 mówił o działalności opozycyjnej Szczepanika.
Posłuchaj
- Kiedy wprowadzono stan wojenny, Piotr podjął decyzję, że będzie śpiewał zupełnie inne utwory niż dotychczas. Chodziło o piosenki patriotyczne, sięgające jeszcze czasów Konfederacji Barskiej, Powstania Styczniowego i powstawania Legionów Piłsudskiego. Teoretycznie te utwory nie mogły być śpiewane w miejscach publicznych. W związku z tym jeździł on z nimi po całej Polsce, śpiewał między innymi w salach katechetycznych - powiedział Andrzej Gelberg.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Wspomnienie o Piotrze Szczepaniku
Służba Bezpieczeństwa dość szybko zorientowała się, jaką działalność prowadzi piosenkarz. Według niej utwory wykonywane przez Szczepanika służyły "podburzaniu społeczeństwa".
- Niebywale istotną rolę odegrał Piotr podczas strajku sierpniowego w Stoczni Gdańskiej. Nie tylko śpiewał piosenki, ale także przywiózł duże głośniki. Przez nie miasto słyszało, co się działo w stoczni. Piotr śpiewał przez wiele godzin, przy każdej bramie, aż stracił głos - dodał gość PR24.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzi: Mateusz Drozda
Gość: Andrzej Gelberg
Data emisji: 31.08.2020
Godzina emisji: 20.33
REKLAMA
PR24
Polecane
REKLAMA