Warszawa uczciła Mieczysława Fogga. Odsłonięto pamiątkową tablicę
Na warszawskim Grochowie odsłonięto tablicę upamiętniającą Mieczysława Fogga. Dziś przypada 30. rocznica śmierci nestora polskiej piosenki, żołnierza Armii Krajowej i Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
2020-09-03, 19:37
Prawnuk artysty Michał Fogg wspomniał, że ten czas - po 60 latach kariery - jego pradziadek spędzał już tylko z rodziną. - Ja i moja siostra mieliśmy w domu dziadka Miecia, a Mieczysław Fogg był na scenie. Bardzo grubą kreską odgraniczał życie zawodowe od życia rodzinnego - wspominał Michał Fogg.
Powiązany Artykuł
30 lat temu odszedł Mieczysław Fogg. Słynny baryton ma swoją tablicę pamiątkową na warszawskim Grochowie
Tablicę odsłonięto przy ulicy Majdańskiej 5 - to tu w ostatnich latach życia mieszkał Mieczysław Fogg.
Posłuchaj
Odsłonięto tablicę upamiętniającą Mieczysława Fogga (IAR) 0:51
Dodaj do playlisty
Wydarzenia na warszawskim Grochowie uświetnił występ Warszawskiej Kapeli z Targówka.
Polskie Radio dla Mieczysława Fogga
Już w 1937 roku zwyciężył w ogólnopolskim plebiscycie słuchaczy Polskiego Radia na najpopularniejszego pieśniarza. W trwającej ponad 60 lat karierze Mieczysław Fogg występował na całym świecie. Jego piosenki - wśród nich "Tango Milonga", "To ostatnia niedziela", "A ja sobie gram na gramofonie", "Jesienne róże", "Pierwszy siwy włos", "Mały biały domek", "Już nigdy" - słuchane są do dziś. Zaśpiewał w sumie kilka tysięcy utworów. Dziesiątki milionów jego płyt do dziś stoją na półkach melomanów na całym świecie. Jego głosu nie da się pomylić z jakimkolwiek innym.
REKLAMA
W serwisie specjalnym fogg.polskieradio.pl przygotowanym przez portal Polskiego Radia prezentujemy barwne opowieści Mieczysława Fogga z archiwum Polskiego Radia oraz Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Podczas radiowych spotkań piosenkarz wspominał swoje dzieciństwo, przypadające na czas przed I wojną światową, marzenia o byciu artystą, moment debiutu, sukcesy odnoszone wraz z chórem Dana i karierę solową, która uczyniła z niego legendę.
Powiązany Artykuł
30. rocznica śmierci Mieczysława Fogga. Zobacz serwis specjalny!
Przywołujemy także mniej znane aspekty życiorysu Mieczysława Fogga, który walczył nie tylko w wojnie polsko-bolszewickiej, lecz także brał udział w Powstaniu Warszawskim. Zapewne nie wszyscy wiedzą też o tym, że artysta, ryzykując życiem, niósł podczas wojny pomoc żydowskich przyjaciołom i znajomym, za co po wojnie nadano mu tytuł Sprawiedliwego wśród Narodów Świata.
W serwisie znalazło się ponadto kilka wspomnień osób zawodowo związanych z Mieczysławem Foggiem, jego znajomych, przyjaciół i wielbicieli, a także członków najbliższej rodziny. Usłyszymy również fragmenty biografii "Poletko pana Fogga" czytane przez Dariusza Michalskiego, autora książki. Obejrzymy przedwojenne fotografie oraz kopie dokumentów potwierdzających wojenną odwagę artysty.
Czytaj także:
jp
REKLAMA