"Matka trędowatych", która oddawała się służbie chorym. Inauguracja procesu beatyfikacyjnego Wandy Błeńskiej

18 października w Poznaniu nastąpi inauguracja procesu beatyfikacyjnego polskiej lekarki i misjonarki Wandy Błeńskiej. Proces na szczeblu diecezjalnym rozpocznie uroczysta sesja trybunału pod przewodnictwem metropolity poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego. Dr Wanda Błeńska, "matka trędowatych" ponad 40 lat spędziła w Ugandzie, oddając się służbie chorym.

2020-09-09, 13:11

"Matka trędowatych", która oddawała się służbie chorym. Inauguracja procesu beatyfikacyjnego Wandy Błeńskiej

Powiązany Artykuł

gądecki_1200.jpg

Zmarła 27 listopada 2014 r. w wieku 103 lat. Biuro prasowe poznańskiej kurii poinformowało w środę, że uroczysta sesja trybunału pod przewodnictwem metropolity poznańskiego odbędzie się o godz. 9.30 w katedrze. Bezpośrednio po niej abp Gądecki będzie przewodniczył mszy św. w intencji beatyfikacji dr Błeńskiej.

Uroczystość odbędzie się w Światową Niedzielę Misyjną i święto św. Łukasza Ewangelisty, patrona lekarzy. Nihil obstat, czyli zgodę na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego wydał kard. Angelo Becciu, prefekt watykańskiej Kongregacji ds. Kanonizacyjnych. Postulatorem procesu beatyfikacyjnego jest ks. Jarosław Czyżewski.

Oddawała się służbie chorym

Wanda Błeńska urodziła się 30 października 1911 r. w Poznaniu. Uzyskała dyplom lekarski na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Poznańskiego w 1934 r. Po II wojnie światowej, w której uczestniczyła jako żołnierz Armii Krajowej, uzyskała dyplom Instytutu Medycyny Tropikalnej i Higieny na Uniwersytecie w Liverpoolu.

W 1950 r. wyjechała do Ugandy. W Bulubie nad jeziorem Victoria oddawała się służbie chorym, zwłaszcza trędowatym. Dzięki poznańskiej lekarce tamtejsza placówka sióstr franciszkanek zyskała światową sławę, a centrum szkoleniowe szpitala nosi nazwę Wanda Blenska Training Centre.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

wyszyński 1200 pap.jpg

Centrum medyczne jej imienia działa też w Befasy na Madagaskarze. Doktor Błeńska otrzymała od papieża Jana Pawła II Order Świętego Sylwestra, najwyższe odznaczenie przyznawane świeckim zaangażowanym w życie Kościoła. Jest honorową obywatelką Ugandy i miasta Poznania. Papież Franciszek wybrał dr Błeńską na świadka wiary Nadzwyczajnego Miesiąca Misyjnego.

"Ambasador misyjnego laikatu"

Abp Gądecki w edykcie wydanym w piątą rocznicę śmierci lekarki, misjonarki i opiekunki trędowatych napisał, że życie Wandy Błeńskiej, którą św. Jan Paweł II nazwał "ambasadorem misyjnego laikatu", jest dowodem na szczęście, które daje więź z Bogiem i służba innym". Od 2019 r. działa przygotowana w wielu wersjach językowych strona internetowa wandablenska.pl.

W stolicy Wielkopolski jest Szkoła Społeczna im. dr Wandy Błeńskiej. Jej imię nadano Akademickiemu Kołu Misjologicznemu w Poznaniu. Co roku w przedostatnią niedzielę października obchodzony jest Światowy Dzień Misyjny, w Polsce znany jako Niedziela Misyjna. Dzień solidarności misyjnej w Kościele katolickim to święto ustanowione przez papieża Piusa XI w 1926 roku.

pkur

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej