Prawnik: możliwość stosowania sztucznej inteligencji ograniczać może aspekt prawny
- Możliwość zastosowania w ogóle sztucznej inteligencji w wielu obszarach wynika nie tylko z ograniczeń technologicznych, ale także z ograniczeń prawnych. I to jest coś, z czym w naszej pracy zawodowej spotykamy się na co dzień w naszej pracy zawodowej - mówił w Polskim Radiu 24 prawnik, Michał Karwasiński. Gościem audycji był także prawnik Jakub Szpringer.
2020-09-13, 11:04
Dziennik "The Guardian" na swoim portalu internetowym zaprezentował esej napisany przez sztuczną inteligencję. Precyzyjniej należy powiedzieć, że esej był współtworzony przy udziale uczącego się maszynowo otwartego modelu językowego GPT-3. Sztuczna inteligencja, pisząca swój artykuł, potwierdziła, że jest świadoma swojej sztuczności oraz zadeklarowała, że nie ma zamiaru zniszczyć ludzkości. Zagadnienie powstania artykułu stało się okazją do dyskusji o rozwoju sztucznej inteligencji i jej wpływu na nasze życie.
Powiązany Artykuł
Futurolog: mogę sobie wyobrazić kampanię wyborczą awatarów sztucznych inteligencji
Odpowiedzi na pytania o przyszłość
Goście na początku zwrócili uwagę na to, że analiza artykułu pozwala zauważyć różnicę między istniejącą dziś sztuczną inteligencją a tym, co znamy z filmów science-fiction. Podkreślili także, że myśląc o sztucznej inteligencji, nie należy zamykać się w obszarze zajętym jedynie przez informatyków i inżynierów, bo niezwykle istotny jest aspekt prawny.
- Pamiętajmy o tym, że możliwość zastosowania w ogóle sztucznej inteligencji w wielu obszarach wynika nie tylko z ograniczeń technologicznych, ale także z ograniczeń prawnych. I to jest coś, z czym w naszej pracy zawodowej spotykamy się na co dzień w naszej pracy zawodowej - mówił Michał Karwasiński.
- Prezes PTE: ulga na robotyzację to dobra odpowiedź na wyzwania rewolucji 4.0
- Sztuczna inteligencja odnawia filmy z księżycowych misji
- Na dzisiaj nie wiemy jak szybko będzie rozwijała się technologia związana ze sztuczną inteligencją i nie wiemy za jaki czas, i czy w ogóle kiedykolwiek, powstanie robot, który będzie posiadał te same zdolności - nazwijmy je - intelektualne jak człowiek. Natomiast rzeczywiście teraz jest ten moment, żeby w sposób wyprzedzający odpowiadać sobie na pytanie "co, kiedy to już nastąpi?". Z tego względu odpowiedzi na pytania np. dotyczące odpowiedzialności musimy już teraz tworzyć - podkreślił Jakub Szpringer.
Posłuchaj
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Błażej Prośniewski
Goście: Jakub Szpringer, Michał Karwasiński, (prawnicy, KSZ Smart Legal)
Data emisji: 13.09.2020
Godzina emisji: 10.06
PR24/jmo
REKLAMA
REKLAMA