"Zło dobrem zwyciężaj". Dziś 73. rocznica urodzin ks. Jerzego Popiełuszki
73 lata temu urodził się błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko. Podczas Mszy za Ojczyznę w kościele św. Stanisława Kostki w Warszawie duchowny stawał w obronie ideałów Solidarności. Ksiądz Jerzy Popiełuszko publicznie krytykował nadużycia komunistycznej władzy, głosząc zasadę "zło dobrem zwyciężaj".
2020-09-14, 05:50
- Po śmierci ksiądz Jerzy Popiełuszko został powszechnie uznany za męczennika okresu komunizmu
- W 1997 roku, za pontyfikatu Jana Pawła II, rozpoczął się jego proces beatyfikacyjny
- Papież Polak wielokrotnie wspominał księdza Popiełuszkę w czasie audiencji generalnych w Watykanie oraz podczas pielgrzymek do ojczyzny
Proboszcz parafii archikatedralnej w Warszawie ksiądz Bogdan Bartołd podkreśla, że błogosławiony ksiądz Jerzy Popiełuszko był człowiekiem krzyża.
- To był człowiek, który rzeczywiście niósł swój krzyż, ale jednocześnie był to człowiek, który zawierzył się Chrystusowi do końca. To Jego przesłanie, które wyjął z listów świętego Pawła, żeby "zło dobrem zwyciężać", wynika z tego, że był to człowiek, który bardzo często patrzył na Krzyż i w nim szukał umocnienia - wyjaśnił duchowny.
Posłuchaj
Podkreślił, że męczeńska śmierć księdza Jerzego Popiełuszki to świadectwo wierności Jezusowi Chrystusowi do końca.
Powiązany Artykuł
![Popieluszko_msza_1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/b074b65e-ecf1-48b2-a7d9-26848daef21d.jpg)
Ks. Jerzy Popiełuszko - kapłan niezłomny
Wielokrotnie inwigilowany i szykanowany
Ksiądz Jerzy Popiełuszko był wielokrotnie inwigilowany i szykanowany. Został zamordowany 19 października 1984 roku w wieku 37 lat.
REKLAMA
Uprowadzili go i zamordowali funkcjonariusze bezpieki, gdy wracał do Warszawy po mszy świętej celebrowanej w parafii św. Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Po brutalnym pobiciu oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka.
Posłuchaj w PR24:
Jako męczennik za wiarę został ogłoszony błogosławionym w 2010 roku, po trwającym 13 lat procesie beatyfikacyjnym. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.
ks
REKLAMA