Neutralność klimatyczna Polski. Specjalny raport już za kilka miesięcy
W lutym przyszłego roku ma być gotowy Polski Multimedialny Raport Klimatyczny. Znajdą się w nim zagadnienia, z którymi Polska sobie nie radzi, a także propozycje rozwiązań i działań prowadzących między innymi do spełnienia unijnych wymogów i osiągnięcia neutralności klimatycznej.
2020-09-23, 19:19
Prace nad multimedialnym raportem zainaugurowano na posiedzeniu Rady Programowej TOGETAIR w Ministerstwie Klimatu. Do udziału w opracowaniu raportu zaproszono przedstawicieli administracji rządowej, władz samorządowych, organizacji pozarządowych oraz świata nauki i biznesu.
Powiązany Artykuł
"Chcemy realizować politykę UE, ale według własnej drogi". Ireneusz Zyska o celu neutralności klimatycznej
Problemy i proponowane rozwiązania
Prezes Fundacji Czyste Powietrze i dyrektor generalny szczytu klimatycznego TOGETAIR Agata Śmieja zapowiedziała, że Polski Multimedialny Raport Klimatyczny będzie miał nowatorską formę - znajdą się w nim teksty, materiały wideo, infografiki czy wykresy.
Posłuchaj
Czytaj także:
- Minister klimatu: potrzebujemy stabilnej energii dla przemysłu, da ją energetyka jądrowa
- Soboń o polityce energetycznej: trzeba umożliwić odrębny rozwój aktywom niewęglowym
Prezes fundacji dodała, że w raporcie znajdą się zagadnienia, z którymi Polska sobie nie radzi, a także propozycje rozwiązań i działań prowadzących między innymi do spełnienia unijnych wymogów i osiągnięcia neutralności klimatycznej.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Zieloni krytykują niemiecki rząd. Powodem alarmująca kondycja lasów
Potrzeba znalezienia "jak najlepszych rozwiązań"
W posiedzeniu Rady Programowej TOGETAIR wzięli udział przedstawiciele między innymi kilku ministerstw. Minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak zwróciła uwagę na fakt, że każdy resort na ochronę środowiska patrzy z innej perspektywy. Jak tłumaczyła, jej resort rozpatruje ten temat pod kątem wykorzystania funduszy unijnych.
Posłuchaj
- Nowa perspektywa finansowa to bardzo dużo środków właśnie ukierunkowanych na te sektory związane z ochroną środowiska, z kwestiami sprawiedliwej transformacji energetycznej, więc ważne, żebyśmy w szerokim gronie znajdowali jak najlepsze rozwiązania pomagające w ochronie klimatu - wskazała.
Wsparcie dla mniej zamożnych
Uczestnicy spotkania omawiali też wnioski i rekomendacje po czerwcowym szczycie klimatycznym TOGETAIR. Jak powiedział minister klimatu i przewodniczący Rady Programowej TOGETAIR Michał Kurtyka, uczestnicy jednej z dyskusji wskazywali na konieczność dotarcia z programem "Czyste Powietrze" do mniej zamożnych osób.
Czytaj także:
- Europarlament poparł Fundusz Sprawiedliwej Transformacji. Czas na negocjacje z państwami
- Neutralność klimatyczna UE. KE proponuje zwiększenie redukcji emisji CO2
Szef resortu klimatu poinformował, że od 1 października wejdą w życie przepisy, które ze wsparciem finansowym dotyczącym termomodernizacji domów połączonych z wymianą pieców pomogą - za pośrednictwem gmin - dotrzeć do najuboższych.
REKLAMA
Posłuchaj
Drugą edycję polskiego szczytu klimatycznego TOGETAIR zaplanowano na kwiecień przyszłego roku.
mbl
REKLAMA