"Rekonstrukcja rządu możliwa w najbliższym tygodniu". Spotkanie kierownictwa PiS w poniedziałek
Na poniedziałkowe popołudnie zaplanowane jest spotkanie kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, m.in. w sprawie ostatecznych decyzji dotyczących zmian w rządzie; możliwe, że dojdzie do nich w najbliższym tygodniu - wynika z informacji ze źródeł w kierownictwie PiS oraz z otoczenia premiera.
2020-09-27, 07:52
- Umowa koalicyjna już podpisana, więc teraz możemy zrobić kolejny krok i przeprowadzić zapowiadaną rekonstrukcję rządu. W poniedziałek na godz. 17 zaplanowane jest spotkanie Prezydium Komitetu Politycznego, które ma przedyskutować bieżącą sytuację. Dalsze działania już po podpisaniu porozumienia oraz kwestie rekonstrukcji rządu - powiedział polityk z kierownictwa PiS.
Z kolei źródło zbliżone do rządu przekazało PAP, że podczas spotkania kierownictwa partii "zostanie ustalony harmonogram powoływania rządu i zatwierdzony ostateczny skład Rady Ministrów". - Jest duże prawdopodobieństwo, że do rekonstrukcji dojdzie w najbliższym tygodniu - podkreśla źródło.
Powiązany Artykuł
![Oświadczenie Zjednoczonej Prawicy PAP 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/90da58c8-d444-4ae0-9209-967dacd6edb8.jpg)
Nowa umowa koalicyjna podpisana. Prezes PiS: najbliższe lata będą dobrze wykorzystane dla Polski
- W czwartek i piątek premier Mateusz Morawiecki będzie przybywał z wizytą w Brukseli na szczycie UE. Możliwe więc, że w środę mogłoby już się odbyć powołanie - oceniło źródło w PiS.
- Jacek Sasin: tuż przed nami nowy rząd
- "Potrzebujemy rządu, który będzie miał mocną legitymację". Politolog o porozumieniu Zjednoczonej Prawicy
Liderzy Zjednoczonej Prawicy: prezes PiS Jarosław Kaczyński, Porozumienia - Jarosław Gowin i Solidarnej Polski - Zbigniew Ziobro podpisali w sobotę nową umowę koalicyjną. Obecny był również premier Mateusz Morawiecki. "Jestem głęboko przekonany, że dzisiejszy dzień dobrze zapisze się w naszej historii, bo mamy przed sobą trzy lata do kolejnych wyborów parlamentarnych i jestem zupełnie pewien, że to będą lata dobrze wykorzystane dla Polski" - mówił Kaczyński przed podpisaniem dokumentu.
- Jacek Sasin: tuż przed nami nowy rząd
- "Potrzebujemy rządu, który będzie miał mocną legitymację". Politolog o porozumieniu Zjednoczonej Prawicy
Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska pytana o zapisy, jakie znalazły się w podpisanym porozumieniu powiedziała, że przewidują one "wolę dalszej współpracy w ramach Zjednoczonej Prawicy". - Umowa zawiera deklarację realizacji koalicyjnego programu, z którym Zjednoczona Prawica szła do wyborów. Zawiera też ustalenia dotyczące działań na przyszłość, m.in. zapowiadanej przez nas jesiennej ofensywy programowej - dodała.
Ofensywa programowa Zjednoczonej Prawicy
Według wcześniejszych zapowiedzi polityków PiS wspomniana ofensywa programowa zakłada m.in. dokończenie reformy wymiaru sprawiedliwości, a także reformę mediów. Czerwińska poinformowała, że w umowie znalazła się kwestia wspólnych konsultacji pomysłów legislacyjnych.
REKLAMA
Według nieoficjalnych informacji w toku negocjacji wewnątrz Zjednoczonej Prawicy uzgodniono, że liczba ministerstw, obecnie jest ich 20, ma zostać zmniejszona do 14; część resortów ma być połączona. Przedstawiciele Porozumienia i Solidarnej Polski mają dostać po jednej tece ministerialnej. Obecnie każda z tych partii kieruje dwoma resortami.
Z dotychczasowych informacji dotyczących ustaleń koalicyjnych udzielanych przez polityków PiS wynika, że prezes PiS Jarosław Kaczyński miałby wejść do rządu jako wicepremier. Prezes PiS miałby kierować Komitetem Spraw Wewnętrznych, Sprawiedliwości i Obrony Narodowej.
bartos
REKLAMA