Mariusz Błaszczak: Wojska Obrony Terytorialnej konsekwentnie się rozrastają
Wojska Obrony Terytorialnej, stanowiące piąty rodzaj Sił Zbrojnych, obchodzą swoje święto. Uroczystości, w których wziął udział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, zorganizowano w Radomiu.
2020-09-27, 15:51
Posłuchaj
Szef MON przypomniał, że podstawowym zadaniem formacji w czasie pokoju jest niesienie pomocy potrzebującym i współpraca z lokalną społecznością.
Mariusz Błaszczak podkreślił, że terytorialsi niejednokrotnie udowodnili, iż działają zgodnie z hasłem "Zawsze gotowi, zawsze blisko".
Powiązany Artykuł
"Pamięć o nich nie może zginąć". Obchody 81. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego
W tym kontekście przypomniał, że w ostatnich miesiącach żołnierze WOT niezwykle aktywnie włączyli się w walkę z pandemią.
REKLAMA
Wspierali służby medyczne i policję, ale przede wszystkim byli do dyspozycji osób chorych, samotnych i starszych. W czasie epidemii robili zakupy, dostarczali leki, dbali o ich bezpieczeństwo.
Podziękowania dla żołnierzy WOT
Szef MON-u zaznaczył także, że kiedy on obejmował swój urząd 10 stycznia 2018 r., Wojska Obrony Terytorialnej liczyły 7 tys. żołnierzy, a dziś liczą ich ponad 26 tys. i konsekwentnie ta formacja się rozrasta.
Minister dziękował żołnierzom WOT za ich codzienne zaangażowanie i ofiarność, a dowódcy tych sił - generałowi brygady Wiesławowi Kukule - za jego służbę. Życzył mu też, by "tak dalej energicznie budował piąty rodzaj sił zbrojnych".
Podczas uroczystości w Radomiu nastąpiło również poświęcenie i wręczenie sztandaru wojskowego 6. Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, której żołnierze służą na terenie południowego Mazowsza.
REKLAMA
"Polskie Państwo Podziemne było dowodem męstwa"
Mariusz Błaszczak przypomniał ponadto, że najmłodszy rodzaj polskich Sił Zbrojnych ma swoje święto na pamiątkę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego 27 września 1939 roku, gdy powstała Służba Zwycięstwu Polski.
Szef MON podkreślił, że Polskie Państwo Podziemne było fenomenem w skali europejskiej, czymś niezwykłym.
- Polskie Państwo Podziemne było dowodem męstwa, odpowiedzialności, ofiarności i zaangażowania narodu polskiego w walkę z okupantami - niemieckim i rosyjskim, walkę z hitlerowskimi Niemcami i ze stalinowską Rosją. To Polskie Państwo Podziemne dało nam wolę tego, żebyśmy nie ulegali, stanowiło o tym, że Polska trwała mimo okupacji, że naród przetrwał te trudne lata - argumentował Błaszczak.
Nawiązanie do tradycji Armii Krajowej
- Formacja nawiązuje do historii, tradycji i ideałów Armii Krajowej - zapewniał generał Wiesław Kukuła - dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.
REKLAMA
Szczególnym momentem podczas uroczystości było wręczenie sztandaru wojskowego 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony terytorialnej im. Rotmistrza Witolda Pileckiego, której żołnierze służą na południu Mazowsza. Obecnie w całym kraju Wojska Obrony Terytorialnej liczą ponad 26 tysięcy osób.
kad
REKLAMA